Czy karmienie piersią może powodować próchnicę?

Stomatologia

Bakterie próchnicotwórcze pojawiają się u dziecka wraz pierwszym zębem, dlatego o higienę jamy ustnej należy dbać u malucha w zasadzie od dnia jego narodzin. Pomoże to uchronić jego zęby przed próchnicą. Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że próchnica może być związana nie tylko z brakiem higieny, lecz także… z karmieniem piersią.

autor:
Redakcja enelzdrowie

Mleko ludzkie należy uznać za najlepszy pokarm dla dziecka nie tylko ze względu na skład. Samo ssanie piersi jest dla dziecka znakomitą formą profilaktyki wad zgryzu. Karmienie naturalne pozwala bezproblemowo przejść z fizjologicznego tyłozgryzu do zgryzu prawidłowego. - Dzieje się to za sprawą przymusowego wysuwania żuchwy w czasie procesu ssania piersi. Nie zapewni tego nawet najlepiej ukształtowany smoczek – mówi dr n. med. Iwona Ostrowska-Różańska, specjalista stomatologii Enel-Med.

Próchnica a karmienie piersią

Jak wszystko, również i podaż cukru musi mieć swoje granice. Gdy pojawiają się zęby, wraz z nimi w jamie ustnej rozwijają się bakterie próchnicotwórcze. Dla nich powierzchnia zębów to naturalne środowisko do kolonizacji. Z kolei brak zębów to brak bakterii próchnicotwórczych. - Każda forma organiczna, w tym bakterie, potrzebuje pokarmu i tu należy brać pod uwagę fakt, że oprócz wielu dobrodziejstw karmienia naturalnego istnieją też zagrożenia – mówi dr Ostrowska-Różańska. Mleko ludzkie, tak jak krowie, posiada w swoim składzie laktozę, czyli cukier mlekowy. Oprócz niewątpliwych wartości odżywczych dla dziecka, mleko jest niestety znakomitym substratem dla bakterii. Biorąc pod uwagę naturalną lepkość mleka i zawartość cukru, mamy prawo obawiać się, że mimo wielu zalet, może przynieść ono również szkody, g pośrednicząc w aktywności próchnicotwórczej bakterii kolonizujących się na powierzchni zębów mlecznych. Możemy mieć jednak wpływ na ich ilość.

Nocne karmienie piersią a próchnica

Statystyki wskazują, że najdłużej utrzymujemy wieczorne karmienie piersią. Ma to znaczenie emocjonalne -daje dziecku poczucie bezpieczeństwa i powoduje jego szybsze  zasypianie. Przy okazji jednak w jamie ustnej dziecka pozostają resztki mleka. - Ogólnie rzecz biorąc, lekarze stomatolodzy w kwestii płynów rekomendują podawanie w nocy jedynie wody – zaznacza specjalistka stomatologii w Enel-Med.

Długie karmienie piersią przyczyną próchnicy?

Zwrot „długie karmienie” może być różnie interpretowane. Zaleca się wprowadzanie dziecku stałych pokarmów po 6. miesiącu życia. Tym samym z czasem naturalnie redukujemy liczbę karmień piersią. Ta zależność jest powszechnie przyjęta i zrozumiała; ze zrozumieniem przyjmuje się również ograniczanie przekąsek między posiłkami. Nie zawsze dostrzega się jednak zależność między nocnym dokarmianiem a występowaniem próchnicy. - Cukier to cukier, niezależnie z jakiego źródła pochodzi. Może być on groźny dla zębów dziecka - przestrzega dr Ostrowska-Różańska. 

Próchnica butelkowa

Mleko matki jest lepsze niż to z butelki. Próchnica butelkowa to nie tylko efekt działania mleka syntetycznego, lecz także każdej słodkiej i lepkiej substancji podanej w butelce. Kaszki i soki, podawane przede wszystkim w nocy, nie są wyjątkiem. To w właśnie w mroku nocy czai się słodkie zagrożenie dla zdrowych zębów Twojego dziecka. Warto o tym pamiętać! Zobacz, kiedy pierwszy raz dziecko powinno pojawić się u stomatologa!

Artykuły powiązane

Stomatologia

Jak pokonać strach przed dentystą?

Przed wizytą w gabinecie stomatologicznym wielu z nas powstrzymuje jednak paniczny strach przed dentystą. Dentofobia – bo tak nazywa się ten stan – jest jedną z najbardziej powszechnych wśród Polaków fobii.

Artykuły polecane dla Ciebie