Czerwiec alergików

Zdrowie dla Ciebie

To najgorszy miesiąc dla alergików. Pyli najwięcej roślin i jakość życia osób uczulonych spada. Jak radzić sobie z tym problemem mówi alergolog dr n. med. Marzena Gajewska z Enel-med.

autor:
Dr n. med. Marzena Gajewska

Absolwentka Uniwersytetu Medycznego w Lublinie. Ukończyła specjalizacje II stopnia z zakresu chorób wewnętrznych oraz alergologii. Posiada także uprawnienia z dziedziny medycyny estetycznej. Doświadczenie zawodowe zdobywała m.in. w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Lublinie na oddziale alergologii oraz na Akademii Medycznej w Lublinie. Na bieżąco uzupełnia swoją wiedzę poprzez kursy i szkolenia z zakresu chorób alergologicznych, ich diagnostyki oraz leczenia. Jest członkinią Polskiego Towarzystwa Alergologicznego.
Przyjmuje pacjentów w języku angielskim oraz rosyjskim. 

Czym jest pyłkowica?

To nic innego jak uczulenie na pyłki roślin. Uczulenie w postaci alergicznego nieżytu nosa, mam na myśli wodnisty katar, częste kichanie tzw. salwami oraz łzawienie oczu.

Kiedy, w jakim wieku pojawia się takie uczulenie?

Może się pojawić kilka miesięcy po urodzeniu, może nawet po 70 roku życia. Nie ma reguły.

Jak sobie radzić z problemem alergii?

Jeżeli mamy podejrzenie uczulenia najlepiej udać się do specjalisty, który zleci, oczywiście w okresie bezobjawowym i w sytuacji gdy nie przyjmujemy leków przeciwalergicznych, wykonanie odpowiednich testów. Najczęściej są to testy skórne, ale można też zbadać immunoglobuliny specyficzne w surowicy krwi i to pozwoli określić na co jesteśmy uczuleni. Potem można stwierdzić okres pylenia rośliny, która nam szkodzi i wtedy można już dopasować leczenie. Objawowe czyli tabletki, preparaty do nosa i oczy czy też odczulanie tzw. immunoterapie.

Na czym polega odczulanie?

Jest to podawanie oczyszczonego alergenu, więc produkowanie tzw. przeciwciał blokujących. Po ekspozycji na alergen nie dochodzi do reakcji zapalnej alergicznej, zatem nie pojawiają się wspomniane wyżej objawy.

Czy odczulanie to proces jednorazowy?

W żadnym razie. Odczulanie powinno trwać kilka lat. Teraz mamy system odczulania całoroczny. Najpierw alergen podaje się co tydzień, dwa. Później co 6-8 tygodni. Dość szybko odczuwa się pozytywne efekty. Co bardzo ważne odczulanie zapobiega astmie oskrzelowej. Długi czas odczulania jest podyktowany jak najdłuższym potem działaniem prewencyjnym. Ideałem jest tu całe dalsze życie pacjenta.

Odczulanie jest konieczne czy wystarczy leczenie objawowe i leki przeciwhistaminowe?

Jest wysoce wskazane, ale jak to w medycynie, każdy przypadek jest indywidualny i są pewne przeciwwskazania do takiej formy leczenia.

Czy leki przeciwhistaminowe powinno się przyjmować już przed okresem pylenia?

Uważa się, że powinno zaczynać się dwa tygodnie wcześniej. Wtedy reakcje na nadchodzący alergen są zdecydowanie mniejsze.

Alergicy czują ulgą gdy jest pogoda deszczowa?

To prawda, bo pyłki zgodnie z grawitacją zamiast fruwać znajdują się na podłożu. Ich stężenie w powietrzu jest zdecydowanie mniejsze, więc i dolegliwości są mniej odczuwalne. To czas na spacery dla alergików.

Ile prawdy jest w opinii, że idealnym rozwiązaniem dla alergików w okresie pylenia byłby wyjazd i pobyt nad morzem?

To świetny pomysł, ale idealnym rozwiązaniem jest długi śródziemnomorski rejs na statku. Wtedy pyłki alergikom nie mają prawa dokuczać (śmiech).

Artykuły powiązane

Artykuły polecane dla Ciebie