Zaburzenia erekcji

Seks

Wszystko idzie w najlepszym kierunku, a kiedy ma dojść do stosunku, to partner nie daje rady. Jednym z najczęstszych problemów u mężczyzn są zaburzenia erekcji. Jak mozna sobie pomóc i gdzie znaleźć pomóc?

Zaburzenie erekcji (nazywane kiedyś impotencją) to ciągła lub nawracająca niemożność osiągnięcia, bądź utrzymania erekcji (wzwodu) przez mężczyznę podczas stosunku płciowego. Przyczyn może być wiele, i choć to wstydliwa przypadłość, na szczęście można ją leczyć. Często towarzyszy jej- indywidualny dyskomfort i trudności w relacji z partnerem seksualnym. O jednej z najczęściej spotykanych łóżkowych przypadłości rozmawiamy ze specjalistką seksuologii - mgr Julią Pielok z Enel-Med.

Mówi się, że zaburzenia erekcji stanowią jeden z najczęstszych problemów, z jakimi zgłaszają się panowie. Czy to prawda?

Nie znam dokładnych statystyk, ale to fakt, że częściej niż choćby z przedwczesnym wytryskiem spotykam się z zaburzeniami erekcji. Możemy o nich mówić, gdy z jakiegoś powodu mężczyźnie trudno jest osiągnąć erekcję lub nie ma jej wcale. Problem ten jest stopniowalny. Erekcja może być zupełnie niemożliwa do osiągnięcia lub taka, gdy mężczyzna zauważa zmiany w jej nasileniu (nie tylko wynikające z wieku, ale też z przyczyn psychologicznych i związkowych). Zdarzają się też sytuacje, gdy na początku stosunku członek jest wystarczająco twardy, a później w trakcie penetracji się to zmniejsza.

Jakie są główne przyczyny zaburzeń erekcji?

Podobnie, jak przy innych schorzeniach przyczyny możemy podzielić na medyczne i psychologiczne. Do przyczyn medycznych można zaliczyć np. zaburzenia układu nerwowego lub kwestie budowy członka, takie jak stulejka czy spodziectwo. W przypadku przyczyn psychologicznych, musimy je określić. Częstą przyczyną jest lęk zadaniowy, czyli obawa przed niepowodzeniem. Panowie spotykają się z dużą presją społeczną, mówiącą że mężczyzna musi się spełnić, musi być sprawny seksualnie, a od jego sprawności zależy także rozbudzenie kobiety i sukces całego aktu seksualnego. Jest to oczywiście stereotyp – za seks w relacji są odpowiedzialni oboje partnerzy. Mężczyźni często nie dają sobie przyzwolenia na to, by mieć gorszy moment, co działa jak samospełniająca się przepowiednia.

Na czym polega rola terapeuty przy leczeniu zaburzeń erekcji?

W takim przypadku pomijamy problemy medyczne, z którymi należy skierować się do lekarza, np. celem podjęcia leczenia farmakologicznego. Terapeuta skupia się na konkretnej przyczynie psychologicznej. W przypadku lęku zadaniowego lub niskiej samooceny zajmujemy się tym, jak widzieć samego siebie inaczej. Kto powiedział, że mężczyzna nie może mieć gorszego dnia? Podział na tradycyjne role społeczne jest krzywdzący nie tylko dla kobiet, ale i dla panów. Czasami powodem niepowodzeń może być światopogląd związany z represyjnym traktowaniem seksualności. Wówczas następuje psychologiczna blokada, która pozwala nie łamać zasad wynikających z tego światopoglądu – bo wedle tego rozumowania, gdy nie ma wzwodu, to nie ma seksu. Należy pamiętać, że zaburzenia erekcji mogą być wywołane używkami. Palenie papierosów, alkohol i narkotyki źle wpływają na potencję.

Artykuły powiązane

Seks

Seksuologia - co to jest, komu pomaga?

Czym jest seksuologia, komu i jak może pomóc seksuolog?  Na najważniejsze pytania odpowiada dr n. med. Joanna Wilkowska-Chmielewska, specjalista psychiatrii i seksuologii w warszawskim oddziale enel-med Domaniewska.

Seks

Zaburzenia erekcji

Zaburzenia wzwodu prącia lub inaczej zaburzenia erekcji to niezdolność do uzyskania i/lub utrzymania wzwodu niezbędnego do odbycia satysfakcjonującego stosunku płciowego.

Artykuły polecane dla Ciebie