Pracujesz głosem? Zadbaj o niego!

Zdrowie w pracy

 Głos jest podstawowym narzędziem komunikacji. Odgrywa kluczową rolę w naszych kontaktach ze światem, dlatego trzeba o niego dbać, bo służy nam również jako narzędzie pracy.

autor:
Redakcja enelzdrowie

Największym zagrożeniem dla przedstawicieli zawodów opartych na operowaniu głosem są oczywiście choroby strun głosowych. Jak się przed nimi chronić? Przede wszystkim należy zadbać  o otoczenie i prawidłowe posługiwanie się głosem. Jeżeli będziemy przemawiać lub śpiewać w nieodpowiednich warunkach, np. na mrozie lub w bardzo wysuszonym powietrzu, nasz aparat mowy zacznie szwankować, a nadwyrężone struny głosowe bardzo szybko odmówią posłuszeństwa. Ludzki głos może być wydajny tylko przez określony czas. Poprzez trening można ten czas wydłużać, ale struny głosowe po intensywnym wysiłku i tak muszą się zregenerować. Problemy ze strunami głosowymi mogą być powodowane również przez spożywanie zbyt gorących, bądź zbyt zimnych potraw i napojów. Palenie tytoniu i spożywanie napojów alkoholowych także szkodzi, nie tylko strunom głosowym.

Warto wyrobić w sobie zestaw prozdrowotnych nawyków i stosować je na co dzień. Można na przykład stale, powoli przełykać ślinę i regularnie pić wodę o temperaturze pokojowej. Unikaj także krzyczenia, żeby niepotrzebnie nie nadwyrężać strun głosowych i zawsze oddychaj przez nos, dzięki czemu powietrze, które dotrze do gardła będzie już ocieplone i nawilżone. Chcąc dbać o struny głosowe w nieco większym stopniu, płucz gardło zaparzonym siemieniem lnianym. Wskazane jest również pić codziennie jedną łyżeczkę oliwy z oliwek.

Jeżeli zastanawiasz się jak dbać o głos na chwilę przed wystąpieniem, zjedz kilka suszonych owoców, takich jak morele, daktyle lub inne owoce miąższowe, a następnie popij je paroma łykami letniej owocowej herbaty. Taki zabieg natychmiastowo nawilży strony głosowe, wzmocni głos i sprawi, że nie zachrypniesz w trakcie przemowy. Bezpośrednio przed występem unikaj słodzonych napojów, mleka i wszystkich napojów gazowanych. Cukier zagęszcza ślinę i przyczynia się do wysuszenia śluzówek gardła a spożywanie napojów gazowanych skutkować może "odbijaniem”. Warto o tym pamiętać, przed każdym wystąpieniem. To Twój głos i warto o niego zadbać!

Artykuły powiązane

Zdrowie w pracy

Jak zadbać o zdrowie psychiczne pracowników?

Dbanie o zdrowie psychiczne staje się coraz częściej niezbędnym elementem wsparcia udzielanego pracownikom przez pracodawców. Jest to szczególnie ważne w obecnym czasie, gdy sytuacja związana z pandemią wpływa na pogłębienie odczuwanego przez pracowników stresu.

Artykuły polecane dla Ciebie