Zrób coś dobrego
10.01.2018

Zrób coś dobrego

Krew to płynna tkanka ustrojowa, której medycyna w żaden sposób nie może zastąpić. Nieznany dawca może uratować Ci życie, Ty możesz podarować je komuś innemu.

Krew od wieków była symbolem braterstwa, honoru i męstwa. Krwiodawstwo nie stawia aż takich wymagań, jest za to sposobem, by uratować komuś życie. Często wartość krwiodawstwa doceniamy dopiero w obliczu choroby własnej lub najbliższych. Warto zrobić to już dziś.

Kto może zostać krwiodawcą?

Krew oddawać mogą ludzie zdrowi, bo tylko taka krew pomoże, a nie zaszkodzi biorcy. Dawca musi być pomiędzy 18. a 65. rokiem życia i podjąć samodzielną decyzję - chcę pomóc i oddać krew.

Nie możesz zostać dawcą krwi jeśli chorujesz na cukrzycę, łuszczycę lub gruźlicę, jeśli dotyczą Cię problemy nowotworowe lub masz kłopoty z sercem. Przyjmowanie doustnych środków antykoncepcyjnych nie wyklucza krwiodawstwa, dawcą nie powinnna jednak zostać osoba często zmieniająca partnerów seksualnych, lub uprawiająca seks z wieloma osobami.To samo dotyczy alkoholizmu i zażywania narkotyków.

Do czego służy krew?

Krew to płynna tkanka w skład której wchodzą krwinki czerwone (erytrocyty), białe (leukocyty), płytkowe (trombocyty) i osocze czyli około 55% objętości krwi. Zadaniem krwi jest głównie rozprowadzanie tlenu i wydalanie dwutlenku węgla do płuc oraz rozprowadzanie substancji odżywczych wchłanianych z przewodu pokarmowego.  Do funkcji krwi należy też odprowadzanie produktów przemiany materii do nerek i gruczołów potowych.

Cechy krwi

Twoja krew należy do jednej z grup dzielonych pod względem antygenów na A, B i O. Na krwinkach czerwonych oprócz antygenów układu ABO występuje także antygen D z układu Rh, który określa przynależność do grupy Rh D dodatniej albo Rh D ujemnej. Ta pierwsza występuje przy 85% populacji.

   Twoja krew może uratować komuś życie, może to być ktoś obcy, ale równie dobrze ktoś ze znajomych lub rodziny. Jeśli nie masz ograniczeń zdrowotnych, masz szansę zrobić coś dobrego.

Do góry strony

SPRAWDŹ NASZE PROPOZYCJE

sprawdź szczegóły ico

Pakiet podstawowy onkologiczny dla kobiet

sprawdź szczegóły ico

Pakiet rozszerzony onkologiczny dla mężczyzn

sprawdź szczegóły ico

nietolerancje pokarmowe

sprawdź szczegóły ico

predyspozycje sportowe