Złe sprzątanie szkodzi zdrowiu
17.02.2018

Złe sprzątanie szkodzi zdrowiu

Płyn do mycia łazienki, toalety, prysznica, kuchni, piekarnika, glazury, okien czy zwykły sprej przeciw kurzowi... Nasze szafki są pełne chemikaliów. Najnowsze badania udowadniają szkodliwy wpływ silnych środków do czyszczenia na nasze płuca.


Płyny zamiast sprejów

Zespół badaczy z uniwersytetu w norweskim Bergen kontrolował przez 20 lat grupę sześciu tysięcy osób, mieszkających w różnych warunkach, które w swoich domach odpowiedzialne były za utrzymanie porządku. Przez ten czas zespół kontrolował między innymi ich pojemność wydechową płuc. Z roku na rok wyniki badań pulmonologicznych w tej grupie znacznie się pogarszały, odbiegając ostatecznie od wszelkich norm. Ten stan objawiał się między innymi dotkliwymi atakami duszności u pacjentów. Autorzy badania opublikowanego wAmerican Thoracic Society's American Journal of Respiratory and Critical Care Medicine sugerują, że osoby używające środków do czyszczenia w spreju narażają się na  wdychanie szkodliwych związków. Substancje chemiczne mogą podrażniać błony śluzowe wyściełające nasze drogi oddechowe, co prowadzi w dłuższej perspektywie do uszkodzeń układu oddechowego.

Mężczyźni sprzątają... inaczej

Jeden z norweskich badaczy Ostein Svanes w rozmowie z BBC zauważa, że zmiany płucne znacznie częściej i dotkliwiej dotykają kobiety. Oddychanie mężczyzn odpowiedzialnych za sprzątanie w domu, wraz z wiekiem pogarszało się w podobnym stopniu do tych, którzy prawie wcale nie sprzątali. Członek zespołu badaczy z uczelni w Bergen daje odbiorcom do zrozumienia, że kobiety sprzątają po prostu częściej, bardziej intensywnie (przyspieszony oddech) i używają więcej środków chemicznych. Nie oznacza to jednak, że robią to efektywniej!

Powrót do octu, kwasku i sody oczyszczonej?

Za pomocą naturalnych środków o właściwościach czyszczących obecnych w każdej kuchni o porządek w domu dbały jeszcze nasze babcie. Ocet chociażby skuteczny jest  w walce z niektórymi szczepami E. Coli, salmonelli czy prątkami gruźlicy. W internecie prowadzonych jest mnóstwo blogów opisujących i dokumentujących efekty tak zwanego „ekosprzątania”. Nie zapominajmy, że dla zdrowia naszych płuc równie ważne co unikanie wdychania rozpylonych chemikaliów, jest też częste wietrzenie domowych pomieszczeń. Oregularnych badaniach nie wspominając!

Do góry strony

SPRAWDŹ NASZE PROPOZYCJE

sprawdź szczegóły ico

mężczyzna 24h

sprawdź szczegóły ico

pakiet coś dla ciała