Zgaga: nie lekceważ jej!
08.06.2017

Zgaga: nie lekceważ jej!

Bardzo często zgaga jest lekceważona i traktowana jako mało groźna przypadłość związana ze złą dietą. Tymczasem może się okazać objawem poważniejszych problemów zdrowotnych.

Zgaga to uciążliwa i bardzo często występująca dolegliwość związana z układem pokarmowym. Jest subiektywnym odczuciem pieczenia w przełyku, często połączonym z kwaśnym odbijaniem, cofaniem treści żołądkowej do przełyku, a także palącymi bólami za mostkiem i w nadbrzuszu.

Bardzo często zgaga jest lekceważona i traktowana jako mało groźna przypadłość związana ze złą dietą. Tymczasem może się okazać objawem poważniejszych problemów zdrowotnych. Kiedy zgaga pojawia się sporadycznie, po obfitym posiłku, nie jest chorobą lecz tylko reakcją organizmu na przeciążenie żołądka. Gdy pojawia się prawie po każdym posiłku to może świadczyć o refluksie żołądkowo-przełykowym (choroba refluksowa przełyku). Wówczas konieczna jest konsultacja lekarza gastroenterologa, który może zalecić wykonanie gastroskopii.

By walczyć ze zgagą warto zastanowić się nad tym, co i jak jesz. Wyeliminuj  kawę, mocną herbatę, alkohol, napoje gazowane oraz ogranicz słodycze. Dodatkowo nie spożywaj pikantnych produktów i ogranicz tłuste posiłki.

Sposoby na zgagę:

– Regularne posiłki. Jedz częściej, ale mniejsze porcje

– Tempo jedzenia. Jedz wolno, nie śpiesz się

– Ostatni posiłek spożyj najpóźniej dwie godziny przed snem

– Po większym posiłku spaceruj. Nigdy nie kładź się po jedzeniu

– Pozycja jedzenia - Posiłki spożywaj w pozycji wyprostowanej

– Nie pal papierosów

– Zmniejsz masę ciała

- zaplanuj wizytę u gastroenterologa

Natura i medycyna

Warto wypróbować domowe sposoby walki ze zgagą: picie naparu z rumianku, jedzenie namoczonego siemienia lnianego pite rano, na pusty żołądek (kisiel z siemienia lnianego) czy migdałów ze skórką.   Jeśli naturalne sposoby nie pomogą lekarz może zapisać ci leki – np. inhibitory pompy protonowej zmniejszają wydzielanie kwasu solnego przez komórki okładzinowe błony śluzowej żołądka i szybko zmniejszają dolegliwości.

Długotrwająca zgaga, szczególnie gdy towarzyszą jej inne dolegliwości, powinna zawsze wzbudzić naszą czujność i należy powiedzieć o niej lekarzowi. Jeśli mamy świadomość błędów żywieniowych i niezdrowego trybu życia, warto porozmawiać z dietetykiem.

Do góry strony