Zespół alergii jamy ustnej
09.10.2017

Zespół alergii jamy ustnej

Zespół alergii jamy ustnej to objawy alergiczne pojawiające po spożyciu niektórych pokarmów. Sprawdź, na czym polega alergia jamy ustnej i kogo dotyczy.

Zespół alergii jamy ustnej występuje u osób uczulonych na pyłki roślin. Dochodzi wówczas do reakcji krzyżowej między alergenami pyłków roślin a alergenami znajdującymi się w surowych warzywach i owocach. Po zjedzeniu surowych warzyw lub owoców pacjent ze stwierdzoną alergią na pyłki roślin może odczuwać pieczenie lub swędzenie w jamie ustnej. Objawy reakcji alergicznej występują w miejscu kontaktu z alergenem - w ustach i gardle, może pojawić się obrzęk i świąd warg czy języka, może też występować chrypka.

Zespół alergii jamy ustnej nazywany z ang. OAS (oral allergy syndrome) najczęściej występuje u osób z alergicznym nieżytem nosa lub alergią na niektóre pyłki, zwłaszcza traw, brzozy i bylicy. Najbardziej narażone na występowanie są kobiety.

Choć nie wszystkie osoby z alergią na pyłki roślin mają objawy zespołu alergii jamy ustnej, to do najczęstszych objawów pojawiających się w ciągu kilku minut po kontakcie błony śluzowej jamy ustnej z surowym warzywem lub owocem należą: swędzenie, mrowienie oraz niekiedy obrzęk warg, następnie języka, podniebienia, gardła i krtani. W dalszej fazie mogą wystąpić wymioty, nudności, bóle brzucha i biegunka. Nasilenie objawów związane jest z sezonem pylenia.

Jeśli podejrzewa się występowania alergii jamy ustnej pierwszym krokiem powinno być wyeliminowanie z diety surowych warzyw i owoców. Takie postępowanie powinno poprzedzić wizytę u lekarza alergologa, a w uzupełnieniu brakujących składników pomoże konsultacja z dietetykiem.

Podobnie jak przy innych chorobach alergicznych diagnostyka polega na przeprowadzeniu testów skórnych oraz wykonaniu badań krwi na przeciwciała klasy IgE. Pod opieką lekarza alergologa zostaje wprowadzone leczenie. Z reguły ogranicza się ono do podawania leków przeciwhistaminowych, czasem stosuje się odczulanie. Przy łagodnych objawach wystarczające bywa obranie warzyw lub owoców ze skórki lub ich delikatna obróbka termiczna.

Niestety aktualnie nie ma skutecznej metody powodującej całkowite wyleczenie zespołu alergii jamy ustnej. Wszelkie leczenie ma na celu zmniejszenie dyskomfortu życia, co współczesnej medycynie udaje się coraz bardziej skutecznie.

 

 

Do góry strony

SPRAWDŹ NASZE PROPOZYCJE

sprawdź szczegóły ico

Konsultacja lekarza medycyny estetycznej

sprawdź szczegóły ico

Konsultacja kosmetologa

sprawdź szczegóły ico

Skóra dogłębnie nawilżona - pakiet