Zapalenie krtani
22.02.2018

Zapalenie krtani

Najczęściej dotyczy osób pracujących głosem. Zapalenie krtani to częsta choroba dziennikarzy, nauczycieli i wokalistów. Jakie są przyczyny, objawy i sposoby leczenia zapalenia krtani?

Przyczyną zapalenia krtani są: nadużycie głosu, infekcja wirusowa lub czynniki podrażniające. Możemy je podzielić na ostre trwające do 3 tygodni lub przewlekłe powyżej tego czasu. Dotknąć może każdego, ale zdecydowanie najbardziej narażone są na nie osoby posługujące się głosem w większym wymiarze czasowym, np. w pracy.

W ostrej postaci mamy do czynienia z wirusowym zapaleniem krtani, rzadziej wywołanym przez bakterie. Zwykle pojawia się przy infekcji dróg oddechowych. Jeśli u chorego dojdzie do zapalenia strun głosowych to zmienia się barwa głosu i może dojść nawet do całkowitej utraty głosu. Z kolei przyczyną przewlekłego zapalenia krtani są zewnętrzne czynniki (drażnienie krtani przez nadużycie głosu, dym papierosowy, alergie lub zanieczyszczone powietrze). Oznacza chroniczny stan zapalny błony śluzowej krtani. Pojawia się chrypa i zniekształca się głos.

Objawy zapalenia krtani

Do typowych objawów zapalenia krtani należą:

-   Chrypka;

-   Słaby głos lub jego utrata;

-   Ból krtani i gardła;

-   Suchy “szczekający” kaszel;

-   Suchość w gardle.

W trakcie zakażenia krtani dochodzi do rozwoju stanu zapalnego i obrzęku w konsekwencji wywołujących chrypkę i utratę głosu. W najcięższych przypadkach w wyniku zapalenia krtani przepływ powietrza jest zdecydowanie utrudniony. Zapalenie krtani jest bardzo groźne u dzieci, które przez kaszel mają problemy ze złapaniem powietrza. Drogi oddechowe małych pacjentów są wąskie, zatem każdy obrzęk śluzówki może zupełnie zamknąć przepływ powietrza.

Nie należy lekceważyć objawów zapalenia krtani i zgłosić się do lekarza internisty, gdyż przejście w formę przewlekłą może zwiększać ryzyko wystąpienia nowotworu. Powikłania zapalenia krtani mogą być poważne.

Leczenie zapalenia krtani

Specjalista po postawieniu diagnozy wprowadzi odpowiednie leczenie. Przy ostrym zapaleniu krtani leczenie polega na walce z infekcją wywołującą chorobę. Stosuje się głównie substancje rozrzedzające wydzielinę, nawilża się pomieszczenia i spożywa dużą ilość płynów. Należy unikać nadwyrężania głosu, a także substancji podrażniających - niewskazane jest picie alkoholu, palenie papierosów oraz picie zimnych napojów i jedzenia ostrych potraw. W przypadku wzmożonych duszności i dzieci czasami wskazane jest leczenie szpitalne pod nadzorem lekarza specjalisty.

Do góry strony

SPRAWDŹ NASZE PROPOZYCJE

sprawdź szczegóły ico

Pakiet onkologiczny dla mężczyzn - rozszerzony

sprawdź szczegóły ico

Pakiet onkologiczny dla kobiet - rozszerzony