Uwaga na zmiany pogody!
15.03.2018

Uwaga na zmiany pogody!

Zmiany temperatury sprawiają nam sporo kłopotów, także zdrowotnych. Dlaczego tak się dzieje i jak sobie radzić, mówi lek. Hanna Galbas-Krefft z oddziału Enel-Med w Kupcu Poznańskim.

- Zima, wiosna, zima.. czy to jedna z przyczyn tego, że tak wiele osób ostatnio choruje na grypę?

- Niestety tak właśnie jest, nie przystosowujemy się tak szybko do zmian temperatury. Ubieramy się zimowo, gdy na dworze jest już ciepło, albo gdy tylko wyjdzie słońce zrzucamy ciepłe rzeczy i udajemy, że to już wiosna. Duże różnice temperatur nie wpływają korzystnie na nasze zdrowie. Podobnie, gdy wracamy z wakacji z ciepłych krajów - tam mieliśmy temperatury około 30 stopni, a trafiamy do zimnej Polski. Jesteśmy rozgrzani, zadowoleni i wydaje nam się, że nic nas nie chwyci, a tak niestety nie jest, wręcz odwrotnie.

- Dlaczego to takie groźne?

- Nie przystosowujemy się tak błyskawicznie do dużych zmian temperatury. To nie przypadek, że sezon grypowy mamy w pełni. Jeśli przez trzy miesiące mamy zimę lub wiosnę, ubieramy się tak samo, podobnie o siebie dbamy i wiemy czego się spodziewać. Gdy pogoda i temperatura są tak bardzo zmienne, często sobie nie radzimy.

- Dzieci są szczególnie zagrożone?

- Dokładnie, popatrzmy na prosty przykład. Dzieci idą rano do przedszkola, jest zimno, ubieramy je ciepło i dbamy, by się nie przeziębiły. Gdy jednak w południe wychodzą na spacer, czy wychodzą z przedszkola do domu - są tak samo ubrane. Mają te same buciki, czapki, te same zimowe kurtki, często ubrane czekają jeszcze w korytarzu… w ten sposób łatwo się przeziębić.

- Zatem to nie zimno sprawia, że chorujemy, tylko zmiany temperatury?

- Tak, to nie niskie temperatury są groźne, tylko nasze zachowanie przy zmianach tych temperatur. Podobnie jest latem, gdy np. długo przebywamy w klimatyzacji, jest chłodno i przyjemnie aż nagle wymyślamy, że wyskoczymy na chwilę tylko z samochodu, żeby coś załatwić. Szybciej zachorujemy, kiedy fundujemy sobie duże skoki temperatury i niekoniecznie zachowujemy zdrowy rozsądek.

- Co się wtedy dzieje?

- Nie przystosowując się do warunków pogodowych wytrącamy nasz organizm z tzw. homeostazy, czyli równowagi fizjologicznej, która jest niezbędnym warunkiem zdrowia. Wtedy już bardzo łatwo o chorobę . Nasze organizmy mają problem z przystosowaniem do tak zmiennej aury. To zaburzenia funkcjonowania organizmu.

- Jak sobie z tym poradzić?

- Przede wszystkim warto zachować rozsądek i nie przesadzać w żadną stronę. Trzeba o siebie dbać i odpowiednio wcześniej szczepić się przeciwko grypie. Jeżeli chodzi o dzieci, w okresach wzmożonej zachorowalności na grypę, warto unikać wielkich skupisk dzieci, pamiętać o zagrożeniu i możliwie go unikać. trzeba odpowiednio się się ubierać, adekwatnie do pogody i temperatury. W tej kwestii trzeba być mobilnym i podkreślę to jeszcze raz, zachowywać zdrowy rozsądek.

lek. Hanna Galbas-Krefft - ponad 26-letnie doświadczenie zawodowe w zakresie pediatrii, kilkanaście lat pracy w szpitalu dziecięcym w Poznaniu, oraz w poradni Gastroenterologicznej i Poradni Dziecięcej. Ukończona Akademia Medyczna w Poznaniu, ze specjalizacją pediatrii (II stopień). Specjalizuje się w gastroenterologii dziecięcej. Członkostwo Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego.  Przyjmuje pacjentów w Oddziale Kupiec Poznański.

Do góry strony

SPRAWDŹ NASZE PROPOZYCJE

sprawdź szczegóły ico

mężczyzna 24h

sprawdź szczegóły ico

pakiet coś dla ciała