Uczulenie na mleko
09.08.2017

Uczulenie na mleko

Białka mleka krowiego należą do grupy najczęściej uczulających substancji pochodzenia spożywczego. Alergia na mleko krowie jest często mylona z nietolerancją laktozy.

Objawy alergii

Uczulenie na mleko krowie najczęściej występuje u niemowlaków i dzieci, może jednak wystąpić także u dorosłych. Alergia to nieprawidłowa odpowiedź układu immunologicznego na białko mleka - kazeinę. Objawia się nie tylko problemami gastrycznymi, ale również zmianami skórnymi skórnymi, katarem, kichaniem, a nawet przewlekłym kaszlem.

Co jeść przy alergii

W przypadku stwierdzenia alergii na mleko, należy wykluczyć wszystkie produkty nabiałowe. Trzeba zwracać szczególną uwagę na skład pieczywa, wędlin, słodyczy i żywności przetworzonej, gdyż w składzie może pojawić się dodatek mleka. W zamian można stosować produkty zastępcze mleka i serów w postaci napojów ryżowych, sojowych czy kokosowych bądź sera sojowego. Ponieważ nabiał jest głównym źródłem wapnia w naszej diecie, warto wzbogacić jadłospis o ten pierwiastek. Dobrym źródłem są jajka, szprotki, figi czy nasiona chia. Indywidualną dietę najlepiej zaplanować z dietetykiem.

Nielolerancja mleka

Nielolerancja mleka to zupełnie inne zagadnienie. Polega na problemie trawienia cukru mlecznego – laktozy. Nietolerancja jest wynikiem braku enzymu laktazy, który trawi cukier mleczny. Najczęściej objawia się wzdęciami, bólami brzucha i biegunką. Jeśli cierpimy na nietolerancję laktozy należy z diety wyeliminować mleko krowie. Na rynku dostępnę są mleka bezlaktozowe, które zawierają takie ilości wapnia i białka, jak normalne mleko krowie. W przypadku nietolerancji laktozy większość może spożywać produkty fermentowane takie jak kefiry, jogurty i sery, gdyż podczas produkcji, laktoza stała się pożywką dla bakterii fermentacyjnych. W takiej sytuacji, warto konsultować jadłospis z dietetykiem.

Potwierdzenie czy występuje naielotelerancji laktozy dają również badania genetyczne.

 

Do góry strony

SPRAWDŹ NASZE PROPOZYCJE

sprawdź szczegóły ico

Pakiet 5 konsultacji

sprawdź szczegóły ico

Mądre dziecko