Trądzik różowaty
29.08.2017

Trądzik różowaty

U obu płci w podobnym wieku zwiększa się występowanie trądziku różowatego. O przyczynach i sposobach leczenia opowiada specjalista dermatolog, dr Marlena Majkut-Sobechowicz.

Skąd w ostatnim czasie pojawiło się dużo informacji na temat trądziku różowatego?

Obecnie bardzo zwiększyło się występowanie trądziku różowatego. Jest to zupełnie inna jednostka chorobowa od trądziku ludzi dorosłych, aczkolwiek dotyczy tej samej grupy wiekowej (30-40 lat). Nie należy bagatelizować tej dolegliwości, a przejść do leczenia, gdyż z reguły pacjenci zwracają się do specjalisty, gdy jest już trochę za późno. Problem dotyczy obu płci, dużo częściej występuje jednak u kobiet.

Czym tak naprawdę jest trądzik różowaty?

Choroba w nazwie ma słowo „trądzik”, ale tak naprawdę nie ma nic wspólnego z trądzikiem zwykłym czy trądzikiem ludzi dorosłych. Jego przyczyną są zaburzenia naczyniowe. Zanim u pacjentów pojawią się objawy typowe dla trądziku różowatego (grudki, zmiany przerosłe), przechodzą fazę rumieniową. Na skórze pojawia się wówczas rumień, początkowo nieprzeszkadzający, reagujący na zmianę temperatur, ostre przyprawy, alkohol. Z czasem rumień utrwala się, pozostaje na twarzy, szyi czy dekolcie i bywa to wstęp do trądziku różowatego. Pojawiają się też związane z nim dolegliwości.

Co należy zrobić po pojawieniu się wskazanych objawów?

Wówczas pacjenci powinni pokazać się specjaliście dermatologowi, gdyż na tym etapie można wprowadzić skuteczne leczenie tak, aby zapobiec rozwojowi dalszych zmian. Stosuje się przede wszystkim zabiegi, głównie laserowe celem zadziałania na przyczynę trądziku różowatego. Leczymy naczynia eliminując kolejną fazę, zapobiegamy utrwaleniu rumienia, powstaniu grudek, krost, przerostu gruczołów, usuwamy teleangiektazję. W wyniku zabiegów następuje poprawa, zarówno estetyczna (mniejszy lub brak rumienia, widocznych naczynek, zmian aktywnych), jak i eliminacja dolegliwości, a pacjenci nie czują dyskomfortu - pieczenia, napięcia skóry, lepiej tolerują kosmetyki.

Jakie są sposoby na leczenie trądziku różowatego?

Gdy nie robimy z tym nic, a dochodzi jeszcze działanie promieni słonecznych to choroba przechodzi w kolejne fazy, gdzie pojawiają się wykwity (krostki, grudki i zmiany przerosłe). Wtedy leczenie jest trudniejsze, ale na szczęście możliwe. Najlepsze efekty (zwłaszcza w zaawansowanych przypadkach) uzyskuje się łącząc leczenie zabiegowe z farmakologicznym oraz odpowiednio dobraną pielęgnacją skóry.

 

 

Do góry strony

SPRAWDŹ NASZE PROPOZYCJE

sprawdź szczegóły ico

Konsultacja lekarza medycyny estetycznej

sprawdź szczegóły ico

Konsultacja kosmetologa

sprawdź szczegóły ico

Skóra dogłębnie nawilżona - pakiet