Stomia jelitowa
03.04.2018

Stomia jelitowa

Stomię, czyli chirurgicznie wytworzone połączenie części jelita z powierzchnią ciała lekarz może zlecić z wielu powodów. Czym jest stomia, jakie są jej rodzaje i kiedy się ją stosuje?

Stomia, czasami nazywana sztucznym odbytem, to chirurgicznie powstałe połączenie światła jelita ze skórą. Najczęściej wytwarza się ją w konsekwencji leczenia operacyjnego związanego z koniecznością usunięcia fragmentu jelita w przebiegu nowotworu jelita grubego, chorób zapalnych, polipowatości jelita grubego czy choroby Leśniowskiego-Crohna. Od tego momentu wypróżnianie i wydalanie gazów odbywa się przez wyłonioną stomię. Brak możliwości kontrolowania wypróżnień i wydalania gazów oznacza korzystanie pacjenta ze specjalnego worka stomijnego.
Najczęściej spotykane typy stomii:
- ileostomia - operacyjne wyprowadzenie fragmentu jelita cienkiego na powierzchnię brzucha. Wykonuje się ją po usunięciu jelita grubego i odbytu;
- kolostomia – rodzaj przetoki zwany odbytem brzusznym. Wykonuje się ją, gdy kawałek twojego jelita grubego musi zostać operacyjnie usunięty. Wtedy jego pozostałą część wyłania się na przednią ścianę powierzchni brzuch.

Z reguły stomię wytwarza się na stałe, jednak stomie czasowe zakłada się także przy niektórych operacji na jelitach, podczas których wykonuje się zespolenie dwóch różnych fragmentów jelita. W takiej sytuacji chirurg może zdecydować o czasowym założeniu stomii powyżej zespolenia, aby były lepsze warunki do pełnego zagojenia. Wskazaniem do założenia stomii są też rozległe urazy jamy brzusznej z przerwaniem ciągłości przewodu pokarmowego.
Po założeniu stomii bardzo istotna jest odpowiednia dbałość o jej higienę. Do zaopatrzenia stomii służy sprzęt stomijny w formie różnorodnych płytek i worków, które ściśle przylegają do skóry wokół stomii i są tak zaprojektowane by bezpiecznie odbierać treść jelitową. Zazwyczaj stomię umieszcza się w środkowej lub dolnej części jamy brzusznej. Kolostomia najczęściej znajduje się po stronie lewej, a ileostomia po prawej.

Po założeniu stomii może dojść do powikłań, a najczęściej są to przepukliny okołostomijne, wypadanie stomii oraz jej zwężenie. Niekiedy potrzebne są ponowne zabiegi operacyjne.

Stomia, jeśli chory nie poinformuje o tym sam, nie jest widoczna dla otoczenia. Można ją łatwo ukryć pod ubraniem. Kluczowe jest odpowiednie dbanie o szczelność stomii tak, aby nieprzyjemny zapach nie wydobywał się z jej wnętrza. Wiele osób obawia się o ewentualną aktywność fizyczną po założeniu stomii. Po okresie rehabilitacji pooperacyjnej nie ma żadnych przeciwskazań do normalnej aktywności fizycznej.

Do góry strony

SPRAWDŹ NASZE PROPOZYCJE

sprawdź szczegóły ico

mężczyzna 24h

sprawdź szczegóły ico

pakiet coś dla ciała