Smartfon wykryje depresję?
19.01.2018

Smartfon wykryje depresję?

Naukowcy pracują nad aplikacją, dzięki której Twój telefon ma określić, czy grozi Ci depresja. Już wkrótce smartfony mają stawiać wstępne diagnozy i kierować Cię do lekarza.

Szacuje się, że za 10 lat smartfony będą w posiadaniu ponad 5. bilionów ludzi na świecie. Postęp technologii sprawia, że z dnia na dzień rośnie zakres roli, jaką telefony pełnią w naszym życiu i dotyczy to także zdrowia.

Depresja to zespół psychicznych zaburzeń, które w którymś momencie życia dotyka wiele osób. Chorzy często nie zdają sobie z tego sprawy i nie korzystają z potrzebnej pomocy specjalistów. Ratunek może nadejść ze strony naukowców z amerykańskiego Northwestern and Michigan State University, którzy pracują nad aplikacją Purple Robot. Dzięki niej smartfon analizuje zbierane o Tobie dane i ma określać, czy należysz do grupy ryzyka zachorowania na depresję.

Według naukowców aplikacja identyfikuje ponad 80% potencjalnych chorych, którzy otrzymują jasny sygnał by skorzystać z pomocy lekarza. Program analizuje ile czasu rozmawiasz czy piszesz przez telefon, jak spędzasz czas i gdzie, badając także dane GPS. Wyniki wciąż mają spory margines błędu, ale jeśli prace ostatecznie zakończą się sukcesem, aplikacja ma stać się psychologiczną formą pierwszej diagnozy.

Ze zdobyczy technologii przez smartfona możemy korzystać już dziś. Jeśli chcesz skonsultować się z psychologiem możesz umówić się na e-wizytę. To spotkanie ze specjalistą w formie video, rozmowy tekstowej lub telefonicznej. Pamiętaj jedynie, że choć Twój telefon potrafi już wiele, wciąż jeszcze to Ty umawiasz się na wizytę!

Do góry strony