Śledziona - rola i funkcje
10.10.2017

Śledziona - rola i funkcje

Gdzie znajduje się śledziona? Jakie role pełni? Choć bez niej można żyć, to spełnia ona wiele istotnych funkcji w naszym organizmie.

Śledziona znajduje się z lewej strony jamy brzusznej pod żebrami i w przypadku, gdy jest zdrowa nie jest wyczuwalna. To narząd należący do dwóch układów, stąd jego dwukolorowa budowa (biała tkanka łączna otoczona czerwoną miazgą). Śledziona jest częścią układu limfatycznego (limfocyty) oraz krwionośnego (elementy krwi). Ze względu na swoje cechy anatomiczne potrafi zmieniać swoją objętość.

W największym skrócie można powiedzieć, że śledziona jest katalizatorem - oczyszcza krew. To właśnie w śledzionie krew zostaje oczyszczona - usuwane są niepotrzebne erytrocyty oraz płytki krwi -trombocyty. Resztki nie zanieczyszczają organizmu, a trafiają do wątroby i stają się składnikiem żółci. Dodatkowo w śledzionie wytwarzane są przeciwciała. Bardzo istotną rolę w wytwarzaniu erytrocytów śledziona pełni w życiu płodowym, dlatego tworzy się już w jego pierwszych tygodniach.

Po resekcji śledziony, np. po wypadkach komunikacyjnych, jej funkcje przejmują inne narządy. Oczyszczaniem krwi zajmuje się wtedy wątroba, a funkcje odpornościowe przejmują głównie węzły chłonne. Bez śledziony układ immunologiczny zostaje osłabiony.

Można powiedzieć, że śledziona pełni także rolę alarmu. Jest tak dlatego, że w przypadku problemów ze zdrowiem śledziona się powiększa (splenomegalia). Objaw ten może być spowodowany wieloma chorobami, m.in.: zmianami nowotworowymi, mononukleozą, ropniem śledziony, torbielami, reumatoidalnym zapaleniem stawów, chorobami wątroby, boreliozą, gruźlicą, białaczkami, czy tętniakiem.

Zdarza się, choć bardzo rzadko, że choruje sam narząd i wówczas się go usuwa (zabieg splenektomii). Wśród dolegliwości decydujących o usunięciu śledziony można wyróżnić: jej pęknięcie, ropnie, torbiele oraz choroby hematologiczne.

 

Do góry strony

SPRAWDŹ NASZE PROPOZYCJE

sprawdź szczegóły ico

Pakiet podstawowy onkologiczny dla kobiet

sprawdź szczegóły ico

Pakiet rozszerzony onkologiczny dla mężczyzn

sprawdź szczegóły ico

nietolerancje pokarmowe

sprawdź szczegóły ico

predyspozycje sportowe