Skaza białkowa
22.05.2017

Skaza białkowa

Skaza białkowa to rodzaj alergii na białka znajdujące się w mleku i jego przetworach. Zazwyczaj ujawnia się około 3 miesiąca życia i trwa 2-3 lata.

Alergia ta najczęściej dotyka wcześniaki oraz dzieci, których rodzice są alergikami. Coraz częściej jednak ujawnia się także w rodzinach, gdzie dotychczas nie odnotowano przypadku alergii. Prawdopodobnie jest to między innymi spowodowane postępem cywilizacyjnym, a dokładniej wiążącym się z nim zanieczyszczenia środowiska i wszechobecną chemią. 

Objawy

Najczęściej występującym objawem jest wysypka na twarzy i szyi dziecka, która często przechodzi na ręce i nogi. Z czasem czerwone krostki zaczynają swędzieć i prowokują dziecko do drapania i pocierania, co może doprowadzić do zakażenia skóry. Takie zmiany nazwane są atopowym zapaleniem skóry. Dodatkowo mogą wystąpić objawy ze strony układu pokarmowego, takie jak ulewanie, bóle brzucha, wzdęcia i biegunki. U dzieci ze skazą białkową często pojawiają się nawracające infekcje charakterystyczne dla przeziębienia i grypy. Również objawami alergii na mleko może być nadpobudliwość psychoruchowa często objawiająca się rozdrażnieniem i płaczliwością dziecka.

Leczenie

Badania naukowe wskazują, że leczona alergia u dzieci, w większości przypadków ustępuje po 3 roku życia. Niestety dzieci te są bardziej narażone na wystąpienie, w późniejszym wieku alergii wziewnych i pokarmowych. Nie leczona alergia może być źródłem poważnych powikłań, a nawet opóźnienia prawidłowego rozwoju dziecka. Dlatego podstawą leczenia skazy białkowej jest stosowanie diety eliminacyjnej wykluczającej mleko krowie i jego przetwory.

Jeżeli dziecko jest karmione piersią, to na dietę bezmleczną musi przejść mama. Kobieta również powinna unikać cytrusów, owoców drobnopestkowych, orzechów a czasem czerwonego mięsa. W przypadku dziecka karmionego sztucznie, lekarz przepisuje specjalne preparaty zastępcze. Stosując dietę eliminacyjną można całkowicie zlikwidować objawy alergii. A po pewnym czasie, lekarz może zalecić wykonanie tzw. testu prowokacji, polegającego na podaniu dziecku niewielkiej ilości produktu mlecznego i obserwacji reakcji organizmu. U większości dzieci skaza białkowa zanika przed ukończeniem 3 roku życia.

Do góry strony

SPRAWDŹ NASZE PROPOZYCJE

sprawdź szczegóły ico

Mądre dziecko

sprawdź szczegóły ico

Predyspozycje sportowe

sprawdź szczegóły ico

konsultacja ortopedy dzieci