Sen wpływa na nawyki żywieniowe
07.02.2018

Sen wpływa na nawyki żywieniowe

Wysypiasz się dobrze, czy walczysz z bezsennością? Badania naukowe potwierdzają korzystny wpływ odpowiedniej ilości snu na nawyki żywieniowe.

Nie od dziś wiadomo, że odpowiednia ilość godzin,  dobrej jakości snu zapewnia prawidłowe funkcjonowanie ludzkiego organizmu w ciągu dnia. Zalecenia mówią, że długość snu powinna wynosić od siedmiu do dziewięciu  godzin na dobę. Jeśli jest mniejsza w następstwie może dopadać Cię zmęczenie, osłabienie, problemy z koncentracją, rozdrażnienie i apatia. Ma to też swoje skutki w zmniejszonej odporności na infekcje. Obecnie nieodpowiednia ilość snu lub jego brak uznawana jest również za czynnik ryzyka otyłości, chorób sercowo – naczyniowych, upośledzonej tolerancji glukozy i nadciśnienia tętniczego.

Wpływ snu na żywienie

Już wcześniejsze badania wykazały, że niedostateczna ilość snu wpływa na zwiększone uczucie głodu od rana oraz mniejsze ilości wydatkowanej energii i spalanej tkanki tłuszczowej. W efekcie zwiększa się ryzyko wystąpienia nadwagi i otyłości. Najnowsze doniesienia naukowe z Wielkiej Brytanii uzupełniają wcześniejszą wiedzę i wskazują, że odpowiedniej długości i jakości sen wiąże się ze zmniejszoną ilością spożywanych węglowodanów ogółem i cukrów prostych. U osób, u których udało się wydłużyć sen o 52 do 90 minut lub osiągnąć zalecaną normę  snu, spożycie cukrów prostych zmalało o 10g w stosunku do poziomu wyjściowego. W diecie tych osób mniejszy był udział dodawanego cukru, miodu, słodyczy, soków i syropów. Naukowcy planują dalsze badanie związku jakości snu i diety.

Jak poprawić jakość snu?

Jeśli masz problemy ze snem wypróbuj kilku sposobów, które mogą wpłynąć na jego długość i jakość pozytywnie. Ogranicz spożycie kofeiny w godzinach wieczornych, spożywaj posiłki minimum 3 godziny przed snem, stosuj metody relaksacyjne, np. relaksującą kąpiel przed snem. Zadbaj o aktywność fizyczną:dobrą porą na ćwiczenia jest godzina 17.00 – 18.00. Prowadź regularny tryb życia i staraj się wstawać o tej samej porze, unikaj drzemek w ciągu dnia, silnego światła wieczorem i ciemnych pomieszczeń za dnia.  Warto też usunąć zegarek z zasięgu wzroku w sypialni. Nie bez znaczenia są również pory pracy przed komputerem i oglądania telewizji, warto tego unikać przynajmniej bezpośrednio godzinę przed snem.

Badania pokazują, że niewielkie zmiany stylu życia mogą pozytywnie wpływać na odżywianie. Pamiętaj, że zarówno zbyt mała, jak i zbyt duża ilość snu jest niekorzystna dla funkcjonowania organizmu. Dlatego zachowaj umiar i zgodnie z zasadą złotego środka śpij od 7. do 9. godzin na dobę.

Do góry strony