Rzeżączka – wstydliwa sprawa, proste rozwiązanie.
30.04.2017

Rzeżączka – wstydliwa sprawa, proste rozwiązanie.

Rzeżączka jest jedną z najczęściej występujących chorób zakaźnych przenoszonych drogą płciową. Określenie choroba weneryczna wciąż wzbudza duże zaniepokojenie, a ludzie wstydzą się o niej mówić. W przypadku wystąpienia określonych objawów nie warto zwlekać, tylko zwrócić się do lekarza.

 

Co to jest rzeżączka ?

Rzeżączka jest jedną z najczęstszych niewirusowych chorób przenoszonych drogą płciową. To choroba weneryczna, za której powstanie odpowiadają bakterie dwoinki rzeżączki, zwane też gonokokami (Neisseria gonorrhoeae). Bakterie te najczęściej atakują strefy intymne, gdyż znakomicie odnajdują się w środowisku ciepłym i wilgotnym. Do zakażenia może dojść podczas stosunku płciowego, dlatego niezwykle ważne jest stosowanie odpowiednich zabezpieczeń. Poznajcie sekrety rzeżączki.

Jakie są najczęstsze objawy rzeżączki?

Choć choroba u obu płci wywoływana jest przez te same bakterie, to jej objawy u kobiet i mężczyzn są zróżnicowane. Na pewno nie można jednak ich lekceważyć bez względu na płeć chorego. Choroba zdecydowanie szybciej rozwija się u mężczyzn, a w zależności od przypadku, już po 3 do 7 dni od zakażenia mogą oni zaobserwować ropny wyciek z cewki moczowej oraz ból i pieczenie przy oddawaniu moczu. U kobiet objawy pojawiają się nieco później, a najczęściej mają formę gęstej wydzieliny (upławów). Może wystąpić także pieczenie w pochwie, a w przypadku zapalenia cewki moczowej ból i pieczenie przy oddawaniu moczu.

Jak prawidłowo zdiagnozować rzeżączkę?

Trzeba przede wszystkim zgłosić się do lekarza, najlepiej specjalisty dermatologa lub ginekologa. By stwierdzić występowanie dwoinek rzeżączki należy zrobić wymaz wydzieliny z cewki moczowej – u mężczyzn oraz z pochwy – u kobiet.

Leczenie rzeżączki

Nawet pojawienie się rzeżączki nie oznacza końca świata. Po pierwsze po dobrze postawionej diagnozie jej leczenie jest mało kłopotliwe i skuteczne, a najczęściej polega na podaniu antybiotyków. Oprócz tego należy przede wszystkim pamiętać, że tzw. trypra można uniknąć. Sprawa wydaje się prosta. Trzeba stosować prezerwatywę podczas stosunku płciowego. Na pewno nie zaszkodzi także rozwaga w doborze partnerów i monogamia.

Należy pamiętać, że nieleczona rzeżączka może prowadzić do poważnych powikłań w zależności od płci. U mężczyzn może być to zapalenie najądrzy, prostaty, a także stawów lub opon mózgowych, a u kobiet – zapalenie przydatków, mogące prowadzić do niepłodności czy zapalenie stawów.

Do góry strony

SPRAWDŹ NASZE PROPOZYCJE

sprawdź szczegóły ico

Konsultacja lekarza ginekologii estetycznej

sprawdź szczegóły ico

Naturalne piękno