Rwa kulszowa - objawy leczenie
06.06.2018

Rwa kulszowa - objawy leczenie

Rwa kulszowa to dolegliwość, którą można wyprowadzić przez leczenie zachowawcze i nie zawsze jest potrzebny zabieg operacyjny - mówi fizjoterapeuta Enel-Med mgr. Sebastian Olejniczak.


Czym jest rwa kulszowa?

Rwa kulszowa jest wynikiem drażnienia korzenia nerwu kulszowego w obrębie lędźwiowego odcinka kręgosłupa. To powoduje charakterystyczne objawy bólowe w obrębie kończyny dolnej - bóle, drętwienia, mrowienia, może się to również wiązać z osłabieniem siły mięśniowej lub brakiem odruchów - kolanowego czy odruchu ze ścięgna Achillesa.

Jakie są przyczyny rwy kulszowej?

Sama kompresja korzenia nerwu kulszowego nie musi wynikać tylko i wyłącznie z ucisku mechanicznego czyli np. przez uszkodzony krążek międzykręgowy jak przepuklinę, która może powodować mechaniczną kompresję. Podobnie u osób w starszych wieku - osteofity, które mogą zmniejszać przestrzeń otworu międzykręgowego i tym samym zwiększać kompresją na nerw. Rwa kulszowa może mieć też przyczyny niemechaniczne, mogą być to zaburzenia biochemiczne takie jak drażnienie receptorów bólu zawartych w obrębie włókien nerwowych, które są uwrażliwione poprzez zbędne produkty przemiany materii gromadzące się zdegenerowanym dysku. Gdy się kumulują drażnią receptory nerwowe i występują objawy podobne do rwy kulszowej wywołanej mechanicznie, czyli poprzez ucisk na korzeń nerwu kulszowego.

Jakie są objawy rwy kulszowej?

Wszelkiego rodzaju mrowienia i drętwienia w nodze, czyli coś co nazywamy parestezjami. Występują dolegliwości bólowe, może wystąpić brak siły mięśniowej. Możliwa jest też tzw. opadająca stopa a więc sytuacja, w której dochodzi do znaczącą kompresją nerwu i nie jesteśmy w stanie stanąć na piętach. Mogą wystąpić też poważniejsze zaburzenia dotyczące choćby zwieraczy - dochodzi do nietrzymania moczu czy stolca, to wszystko łączy się ze sporym dyskomfortem bólowym. Najczęściej bóle pojawiają się rano, po tym jak w nocy nasze dyski nabierają wody i pęcznieją, jest mniejsza przestrzeń międzykręgowa i większa kompresja na nerw kulszowy. Wtedy właśnie pacjent odczuwa rano ból i potężną sztywność. Ten ból nie musi być wcale zlokalizowany w kręgosłupie, przy rwie kulszowej ból idzie do pośladka albo samej kończyny dolnej. W ciągu dnia, kiedy pacjent nieco się rozrusza, pochodzi trochę, dyski tracą wodę i dolegliwości bólowo się zmniejszają.

Jak wygląda leczenie rwy kulszowej?

Leczenie rwy kulszowej zależy od stopnia zaawansowania objawów. Jeżeli są objawy podstawowe - drętwienia i mrowienia do nogi, stosuje się leczenie zachowawcze. To leczenie przez rehabilitację, pracę manualną, techniki fizjoterapeutyczne czy pracę osteopatyczną. Przy rwie kulszowej daje to bardzo dobre efekty i w większości przypadków leczenie jest skuteczne. Jeśli jednak są już objawy neurologiczne, takie jak nietrzymanie moczu czy opadająca stopa, często konieczne jest już leczenie operacyjne. Zawsze warto próbować leczenia zachowawczego, jeśli jednak nie przyniesie ono poprawy i spodziewanych efektów, zostaje operacja.


Do góry strony

SPRAWDŹ NASZE PROPOZYCJE

sprawdź szczegóły ico

konsultacja ortopedy

sprawdź szczegóły ico

medycyna sportowa