Różyczka u dzieci i dorosłych
19.06.2017

Różyczka u dzieci i dorosłych

Najczęściej na różyczkę chorują dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym. Zachorować mogą jednak również osoby dorosłe. Choroba jest szczególnie niebezpieczna dla kobiet w ciąży - może wywołać poronienie lub uszkodzenia płodu.

Objawy różyczki

Różyczka zaczyna się objawami przypominającymi grypę: bólem gardła, kaszlem, bólem głowy i mięśni, stanem podgorączkowym. Na dzień przed wystąpieniem charakterystycznej różowej, drobnoplamistej wysypki dochodzi do powiększenia węzłów chłonnych. Stan ten może się utrzymać do kilku tygodni. Wysypka (najczęściej nie swędząca) najpierw pojawia się na twarzy, za uszami oraz tułowiu, a następnie na kończynach.

Różyczka u dorosłych zazwyczaj przebiega nieco ciężej niż u dzieci. Jej leczenie objawowe wygląda jednak podobnie jak u najmłodszych. U dzieci różyczka mija w miarę szybko, natomiast u dorosłych częściej wywołuje szereg powikłań, tj. wędrujące zapalenie stawów, małopłytkowość czy niezwykle rzadko zapalenie mózgu.

Szczepienie

By uniknąć zachorowania zaleca się ograniczenie kontaktów z osobami zakażonymi. Dobrym rozwiązaniem jest szczepienie ochronne przeciw różyczce, które w Polsce weszło do Programu Szczepień Ochronnych.

Obecnie w Polsce stosuje się szczepionkę skojarzoną przeciwko odrze, śwince i różyczce. Obowiązkowo szczepi się dzieci pomiędzy 13. a 14. miesiącem życia i powtarza się je w 10. roku życia, bowiem odporność poszczepienna może wygasnąć. Kobiety planujące ciążę powinny mieć oznaczony poziom swoistych przeciwciał klasy IgG w surowicy krwi. Jeśli przeciwciała IgG nie zostaną wykryte – kobieta powinna się zaszczepić, a zajście w ciążę planować za minimum 4 tygodnie po szczepieniu.

Do góry strony

SPRAWDŹ NASZE PROPOZYCJE

sprawdź szczegóły ico

Mądre dziecko

sprawdź szczegóły ico

Predyspozycje sportowe