Rehabilitacja neurologiczna dziecka
01.07.2017

Rehabilitacja neurologiczna dziecka

Kłopoty z zasypianiem, nadmierne lub obniżone napięcie mięśniowe, drżenia kończyn, czy też niespokojny sen mogą świadczyć o problemach neurologicznych w przypadku niemowlęcia lub starszego dziecka. Jak rozpoznać niepokojące objaw? Jakie działania podjąć, aby uniknąć poważnych powikłań zdrowotnych? Na te pytania odpowiada opowiada Urszula Bogacka z Kliniki Ortopedii i Rehabilitacji Enel-Sport.

U dzieci, u których zauważono problemy w rozwoju ruchowym, konieczna jest szybka rehabilitacja i diagnoza neurologiczna. Im szybciej wykryte zostaną nieprawidłowości w rozwoju ruchowym dziecka i podjęta zostanie rehabilitacja, tym większe są szanse na prawidłowy lub zbliżony do prawidłowego rozwój ruchowy.

- Zbyt późna rehabilitacja sprawi, że nieprawidłowe zachowania ruchowe dziecka będą się utrwalać i powodować, że następne umiejętności ruchowe zdobywane przez dziecko będą się odbywać w nieprawidłowych wzorcach. Przy nakładaniu się nieprawidłowych wzorców ruchowych, dziecko może mieć wady postawy, trudności w koncentracji uwagi lub też przy dużych zaburzeniach neurologicznych, może rozwinąć się mózgowe porażenie dziecięce – mówi Urszula Bogacka.

Rehabilitacja dziecka do 12. miesięcy

W przypadku niemowląt, niezwykle istotne jest, aby reagować na takie niepokojące objawy jak asymetryczne ułożenie ciała, napinanie kończyn, tułowia, odginanie głowy, trudności w utrzymaniu pozycji w leżeniu na brzuchu w wieku od pierwszych dni życia, lub niechęć do tej pozycji, problemy podczas karmienia, a także częste ulewania. Podczas pierwszej wizyty, terapeuta powinien zapytać w takich przypadkach m.in. o przebieg ciąży, porodu, rozwój dziecka w poszczególnych miesiącach oraz o niepokojące rodzica objawy. Ocena spontanicznych zachowań ruchowych dziecka ma miejsce podczas zabawy z terapeutą –określa się sposób i jakość wykonywanych przez dziecko czynności oraz proponujećwiczenia. Mogą to być zestawy ćwiczeń wykonywane w domu lub też sesje z fizjoterapeutą w gabinecie – opisuje Urszula Bogacka z Kliniki Enel-Sport.

Podczas kolejnych sesji wdrażane są metody specjalistyczne, takie jak metoda Vojty, czy rójwymiarowa terapia manualna stóp, mające na celu wspomaganie osiągnięcia przez dziecko fizjologicznych etapów rozwoju lub jego maksymalnych możliwości, przy uwzględnieniu występujących zaburzeń lub opóźnień rozwojowych. Rodzice otrzymują od rehabilitanta instruktaż wspierający rozwój dziecka oraz ćwiczenia, które można wykonywać z dzieckiem w domu. Dodatkowo rehabilitant omawia zasady pielęgnacji dziecka, dostosowane do jego indywidualnych potrzeb.

Rehabilitacja dzieci od roku do 18 lat

W przypadku dzieci od roku do 18 lat, warto zwrocić uwagę na takie objawy jak obniżone napięcie mięśniowe, wady postawy, wady stóp, zaburzenia koordynacji ruchowej. Podczas pierwszego spotkania, rehabilitant ocenia postawę dziecka w statyce i dynamice, sprawdza napięcie mięśniowe oraz siłę mięśniową, a także koordynację ruchową. Podczas rozmowy z rodzicami i dzieckiem porusza się tematy problemów ruchowych, przebiegu diagnozy oraz leczenia, jeśli miało już miejsce. Na zakończenie, określa się formę i metody stosowane podczas dalszej terapii. Długość terapii, zarówno w przypadku niemowląt, jak i starszych dzieci, wyznaczana jest zawsze w odniesieniu do konkretnego przypadku. Czasem wystarczy niewielka stymulacja rozwoju i dziecko „wskakuje” na prawidłowy tor rozwoju, a czasem potrzeba większego wysiłku – podkreśla Urszula Bogacka.

Przy problemach związanych z rozwojem ruchowym najmłodszych niezwykle istotne jest dotarcie do specjalisty, który posiada wiedzę na temat prawidłowego rozwoju dziecka. Dzięki temu, przed rehabilitacją wiesz kiedy należy poprosić o konsultację pediatrę lub neurologa dziecięcego, w celu dokładniejszej diagnostyki pod kątem zaburzeń neurologicznych lub innych chorób mogących powodować takie zaburzenia.  Lekarz, po dokładnym wywiadzie i badaniu neurologicznym może pokierować dziecko na dokładniejszą diagnostykę czy konsultację z innym specjalistą.

 

Klinika Ortopedii i Rehabilitacji ENEL-SPORT oferuje usługi z zakresu ortopedii, rehabilitacji i medycyny sportowej dorosłych, dzieci i młodzieży. Zespół medyczny ENEL-SPORT tworzą wybitni specjaliści z całej Polski: lekarze, rehabilitanci i operatorzy, specjaliści cenieni w kraju i zagranicą. Placówki ENEL-SPORT znajdują się w Warszawie przy ul. Łazienkowskiej 3 oraz Myśliwieckiej 4a, a także w Łodzi w Manufakturze (ul. Drewnowska 58). Szczegółowe informacje dotyczące oferty ENEL-SPORT dostępne są na stronie enelsport.pl oraz na Facebooku.

 

Do góry strony

SPRAWDŹ NASZE PROPOZYCJE

sprawdź szczegóły ico

konsultacja ortopedy

sprawdź szczegóły ico

medycyna sportowa