Przyczyny otyłości u dzieci i młodzieży
10.05.2017

Przyczyny otyłości u dzieci i młodzieży

Otyłość jest wynikiem zaburzonej równowagi pomiędzy ilością spożytej energii a jej zużyciem. Sprzyjają jej predyspozycje genetyczne i czynniki środowiskowe.

Podaż energii czyli ilość spożytego pokarmu jest uzależniona od kontroli łaknienia, a miejscem odpowiedzialnym za tę kontrolę jest część mózgu zwana podwzgórzem. Tam znajduje się ośrodek kontroli głodu i sytości, który poprzez połączenie z innymi strukturami mózgu i różnymi przekaźnikami obwodowymi, pozwala dostosować ilości spożywanych pokarmów do zapotrzebowania energetycznego organizmu.

Przyczyny otyłości

Postęp cywilizacyjny, przemysł i technologie stwarzają warunki sprzyjające otyłości. Jjedną z przyczyn takiego stanu jest zastępowanie pracy mięśni pracą maszyn, co całkowicie zmieniło poziom aktywności fizycznej ludzi. Do zmniejszenia aktywności u dzieci przyczynia się też choćby nieograniczony dostęp do telewizora i komputera, który często zastępuje ruch.

Jedzenie

Na rozwój otyłości wpływają także zmiany związane ze sposobem odżywiania: łatwy dostęp do przetworzonej, wysokokalorycznej, bogatej w tłuszcze i cukry proste żywności i zwiększanie objętości posiłków. Równie źle działa nieregularność spożywania głównych posiłków, ich opuszczanie i jednocześnie częste podjadanie kalorycznych przekąsek. - Co ciekawe, stwierdzono również, że zarówno otyli dorośli, jak i otyłe dzieci znacznie szybciej jedzą i słabiej żują pokarmy w porównaniu z osobami szczupłymi.

Problemy emocjonalne

 Rozwojowi otyłości sprzyjają także sytuacje stresowe i problemy emocjonalne.  - Mogą one prowadzić do emocjonalnego jedzenia czyli tak zwanego „zajadania problemów”, gdy dziecko przeżywa trudności, - mówi dietetyk Karolina Krasuska. Przy niepowodzeniach, poczuciu samotności czy smutku, jedzenie może spełniać funkcję kompensacyjną i również za sprawą rodziców, być traktowane jako pocieszenie czy forma nagrody. W przypadku wątpliwości dietę naszej pociechy warto skonsultować z dietetykiem.

Do góry strony

SPRAWDŹ NASZE PROPOZYCJE

sprawdź szczegóły ico

konsultacje specjalistyczne dziecięce

sprawdź szczegóły ico

dziecko - predyspozycje sportowe

sprawdź szczegóły ico

e-wizyta dietetyk