Premenopauza - czym jest i kiedy się zaczyna?
21.08.2018

Premenopauza - czym jest i kiedy się zaczyna?

Premenopauza to ważny okres w życiu każdej kobiety. O tym jak i kiedy się pojawia, o jej objawach, specyfice i o tym, jak radzić sobie  w czasie premenopauzy rozmawiamy ze specjalistą w dziedzinie endokrynologii, położnictwa i ginekologii, dr n. med. Katarzyną Skórzewską.


Czym jest premenopauza?

Premenopauza to początek okresu przekwitania. Statystycznie rozpoczyna się u kobiet już w 35. roku życia, kiedy powoli zaczyna zmniejszać się ilość pęcherzyków pierwotnych w jajnikach. To czas, który o kilka lub kilkanaście lat wyprzedza wystąpienie menopauzy czyli ostatniej miesiączki w życiu kobiety. Oczywiście okres premenopauzy nie u każdej kobiety rozpoczyna się dokładnie w wieku 35. lat, równie dobrze może rozpocząć się np. w 40 roku życia.

Ile trwa premenopauza?

Może trwać nawet 8-15 lat, choć każda kobieta zaobserwuje objawy w różnych momentach jej trwania. Okres premenopauzy u każdej z nas będzie przebiegał inaczej i możliwe, że objawy pojawią się np. dopiero po 40-45. roku życia. Z reguły nie oznacza to jednak, że premenopauza dopiero się rozpoczyna, tylko że wcześniej kobieta nie zaobserwowała jej objawów. Pewność dadzą wyłącznie badania krwi.

Od czego zależy czas rozpoczęcia okresu premenopauzy?

Moment rozpoczęcia okresu przekwitania, czyli czas premenopauzy zależy przede wszystkim od czynników genetycznych. Każda kobieta rodzi się z określoną liczbą pęcherzyków pierwotnych - jeśli będąc dziewczynką zacznie miesiączkować wcześnie, pęcherzyki też wcześniej się skończą. W pierwotnej niewydolności jajników -zaburzeniu do niedawna nazywanych przedwczesnym wygasaniem czynności hormonalnej jajników - u części  kobiet pęcherzyków pierwotnych jest mniej, przez co szybciej się zużywają. W wyniku tego do menopauzy może dojść znacznie wcześniej, nawet przed  35. rokiem życia.

Czy są też inne przyczyny przyśpieszenia okresu przekwitania?

Premenopauza wcześniej rozpoczyna się u kobiet, które nigdy nie rodziły i nie stosowały antykoncepcji hormonalnej. Podobnie jest w przypadkach leczenia z powodu niepłodności lub naświetlań w niektórych chorobach nowotworowych. Wpływ mogą mieć zaburzenia odżywiania, palenie papierosów i picie dużej ilości wysokoprocentowych alkoholi. Co ciekawe, regularne spożycie niewielkich ilości np. czerwonego wina może opóźniać premenopauzę. Wciąż jednak nie mówimy o przyśpieszeniu czy odłożeniu w czasie na przestrzeni lat, bardziej miesięcy.

Jakie są objawy premenopauzy

Przede wszystkim zmniejsza się płodność. Coraz częściej cykle miesięczne są cyklami bezowulacyjnymi, występować mogą dyskretne zmiany rytmu krwawień. Zamiast prawidłowego cyklu 25-35 dniowego, krwawienia mogą pojawiać się szybciej lub później, wciąż jednak są w miarę regularne. Możliwe są też krwawienia międzymiesiączkowe. Płodność spada, ale ciąża wciąż jest możliwa. Z reguły na zajście w nią potrzeba więcej czasu, bo nie wszystkie cykle są owulacyjne, ale nie jest to niemożliwe.

Jakie zmiany w organizmie można zaobserwować?

Często panie w tym okresie zaczynają mieć kłopoty z masą ciała, pojawia się problem by nieco schudnąć. Zwalnia przemiana materii więc jeżeli jemy tak samo, a zmniejsza się zapotrzebowanie naszego organizmu na energię, odkłada się tkanka tłuszczowa. Po 35. roku życia, nie każdy jest wciąż aktywny, uprawia sport czy inną formę ruchu, nie mamy czasu… W konsekwencji zaczynają się pojawiać dodatkowe kilogramy.

Czy objawy narastają?

Tak, ten okres rozpoczyna się łagodniej, ale zmierza do perimenopauzy, więc im bliżej będzie tej ostatniej miesiączki, tym więcej będzie charakterystycznych objawów. Może pojawić się nawracające uczucie gorąca, problemy ze snem, rozdrażnienie i wybuchowość. Kobiety w tym wieku znów zaczynają bardziej odczuwać skutki zespołu napięcia przedmiesiączkowego. W organizmie zaczyna dominować estrogen i kobieta może emanować energią, ale też być bardziej drażliwa czy skłonna do wybuchów złości.

Jak sobie radzić w okresie premenopauzy?

Korzystna będzie regularna aktywność fizyczna i umysłowa, satysfakcjonujący seks; pomoże rezygnacja z papierosów, mocnych alkoholi. Jedną z możliwości radzenia sobie z premenopauzą jest też stosowanie dwuskładnikowej antykoncepcji hormonalna. Zapewnia  między innymi regulację cykli miesiączkowych i krwawień oraz zmniejsza objawy zespołu napięcia przedmiesiączkowego. Warto podzielić się spostrzeżeniami z lekarzem, skonsultować się z dietetykiem, a jeśli pojawią się silne emocje skorzystać z porady psychologa. Premenopauza to taki ostatni dzwonek, który przypomina kobiecie, że czas o siebie zadbać, zanim będzie za późno!

dr n. med. Katarzyna Skórzewska – specjalista położnictwa i ginekologii, specjalista endokrynologii. Zajmuje się endokrynologią ginekologiczną oraz leczeniem współistniejących u kobiet zaburzeń hormonalnych innych gruczołów wydzielania wewnętrznego.
Do góry strony

SPRAWDŹ NASZE PROPOZYCJE

sprawdź szczegóły ico

mężczyzna 24h

sprawdź szczegóły ico

pakiet coś dla ciała