Poród: co warto zabrać do szpitala?
02.08.2018

Poród: co warto zabrać do szpitala?

Zostaniesz mamą i kompletujesz wyprawkę? Zastanawiasz się, co spakować do torby do szpitala? Zapoznaj się z naszym niezbędnikiem i sprawdź czy masz już wszystko, co warto ze sobą zabrać.

Niezbędne dokumenty rodzącej mamy

Wybierając się na poród do szpitala pamiętaj, aby mieć przy sobie dowód osobisty. Niezbędnym dokumentem jest karta przebiegu ciąży, przydadzą sięy wniki badań laboratoryjnych. Pakując torbę do szpitala włóż do teczki wyniki swoich badań:
- oryginalny wynik badania grupy krwi
- wynik badania HBS
- ostatni wynik morfologii oraz badania moczu
- wynik posiewu z pochwy na obecność paciorkowca
- w przypadku, jeśli masz ujemny czynnik Rh, wynik badania przeciwciał
- w przypadku pobytów w szpitalu w czasie ciąży – wypis ze szpitala
- w przypadku występujących schorzeń – konsultacje lekarskie

Rzeczy osobiste potrzebne w szpitalu rodzącej mamie

Twoje rzeczy osobiste pozwolą zachować maksymalnie możliwy komfort podczas pobytu w szpitalu. W twojej torbie powinny się znaleźć: kapcie i klapki pod prysznic, ręczniki, przybory toaletowe i koniecznie sprawdzony żel do higieny intymnej – taki, który stosowałaś  do tej pory. Chwilowe odświeżenie przyniesie woda termalna, więc i jej niech nie zabraknie na twojej liście. Dla ulgi piersi zabierz maść lub krem na brodawki sutkowe stosowane podczas karmienia piersią. Świetnie sprawdza się lanolina. Przydadzą się też dwie koszule do karmienia i szlafrok. Zabrać możesz również biustonosz do karmienia na wyjście ze szpitala. Dobrym pomysłem są jednorazowe majtki poporodowe. Najlepiej sprawdzają się wykonane z siateczki. Zabierz ich od 2 do 4 sztuk. W parze z nimi włóż do torby podkłady poporodowe o wysokiej chłonności (mogą być na noc) oraz podkłady jednorazowe na łóżko. Dla swojej wygody miej przy sobie małą poduszkę „jaśka”. Nie zapomnij o sztućcach i kubku. Zapakuj wodę mineralną niegazowaną w małych 0,5l butelkach oraz coś lekkiego do zjedzenia – przyda się po porodzie. Wszak to duży wysiłek, a w zależności o której odbędzie się poród do szpitalnego posiłku może być jeszcze dużo czasu. Aby uwiecznić pierwsze chwile swojego maluszka możesz zabrać ze sobą aparat fotograficzny. Telefon i ładowarka przydadzą się by poinformować najbliższych o radości przyjścia na świat twojego dzieciątka.

Co zabrać do szpitala dla noworodka?

Dla twojego maluszka zabierz koniecznie rękawiczki „niedrapki”. Potrzebne będą pampersy oraz chusteczki nawilżane – te staraj się wybierać z jak najmniejszą liczbą składników.

Wypróbuj: domowe chusteczki nawilżane!

Chusteczki nawilżane możesz przygotować również sama. Potrzebne będzie pudełko, woda oraz duże kwadratowe płatki kosmetyczne. W pudełku poukładaj warstwami od kilku do kilkunastu płatków i zalej ciepłą wodą, zamknij pudełko – chusteczki na cały dzień gotowe. Ich przewagą jest brak składników, które mogą drażnić delikatną skórę noworodka, wyższa temperatura i niski koszt. Gotowe chusteczki nawilżone mimo trzymania w temperaturze pokojowej zawsze będą szokiem temperaturowym dla twojego dziecka.

Nie zapomnij!

Wracając do szpitalnej listy, do torby dla twojego malucha zapakuj body, śpiochy, pieluchę tetrową, owijacz lub rożek, smoczek i zapasową małą butelkę. Warto, aby smoczek był już wyparzony. Wybierz cienki przy podstawie by dziecko mogło zamknąć usta. W zależności od pory roku, w której rodzisz dla malucha na wyjście ze szpitala zabierz coś cieplejszego do ubrania – sweterek czy bluzę. Dla wygody swojej i dziecka przydatna może okazać się poducha do karmienia, którą możesz spakować wedle swojego uznania. Kupując ją zwróć uwagę by miała zdejmowaną powłoczką. W razie pobrudzenia łatwo ja uprać.

Jeśli przygotujesz swoją torbę z nasza listą możesz być pewna, że jesteś dobrze przygotowana. Będziesz mogła w spokoju cieszyć się pierwszymi cudownymi chwilami ze swoim dzieckiem.

Do góry strony

SPRAWDŹ NASZE PROPOZYCJE

sprawdź szczegóły ico

kobieta - pakiet premium

sprawdź szczegóły ico

bezpieczna antykoncepcja

sprawdź szczegóły ico

bezpieczna ciąża