Odchudzanie: morwa biała
11.04.2018

Odchudzanie: morwa biała

Pożyteczna i szeroko znana roślina lecznicza stosowana jest w profilaktyce i terapii otyłości. Siłą morwy białej są jej liście.

Jak działa morwa biała?

Morwa biała ma działanie przeciwcukrzycowe, ze względu na zawarte w jej liściach substancje aktywne. Hamują one rozkład węglowodanów złożonych (np. skrobi) do cukrów prostych, które wchłaniają się do krwi. Dzięki temu, skrobia znajdująca się w ziemniakach, makaronach i produktach zbożowych nie powoduje wzrostu stężenia cukru we krwi. Liście morwy białej zmniejszają więc trawienie cukrów złożonych i wchłanianie cukrów prostych, przez co obniżają ilość spożytych kalorii.
Substancje aktywne liści morwy obniżają także stężenie cholesterolu i trójglicerydów (tłuszczów) we krwi, dzięki czemu zmniejszają ryzyko miażdżycy. Działanie przeciwzapalne i antyoksydacyjne morwy łagodzi towarzyszący cukrzycy przewlekłe stany zapalne o niewielkim nasileniu.

Zobacz też: Dieta makrobiotyczna

Co zawierają liście morwy?

Liście morwy białej zawierają wiele dobroczynnie działających substancji. Są to witaminy:
- tiamina (B1)
- ryboflawina (B2)
- pirydoksyna (B6)
- kwas nikotynowy (witamina PP) oraz kwasy palmitynowy i fumarowy.
Liście morwy białej zawierają też sterole i kwasy, stwierdzono także zawartość innych substancji leczniczych takich jak: eugenol, fenol, gwajakol, salicylan metylu.

Efekty lecznicze

Stosowanie preparatów z morwy białej pomaga w staraniach o:
•    obniżenie poziomu cholesterolu
•    obniżenie stężenia glukozy w surowicy krwi
•    zmniejszenie łaknienia i nadmiernego apetytu.

Podstawowy zestaw składników czynnych liści morwy białej korzystnie wpływa na normalizację poziomu cukru we krwi. Substancje czynne z morwy działają spowalniająco na aktywność enzymów odpowiedzialnych za rozkład węglowodanów w układzie pokarmowych, w tym szczególnie ograniczają metabolizm tzw. cukrów złożonych – skrobi, sacharozy, a co za tym idzie ograniczają ich przemianę w łatwo przyswajalna glukozę.
Dzięki temu część węglowodanów przechodzi przez jelita w formie niestrawionej i zostaje wydalona. Prowadzi to do stabilizowania się poziomu cukru we krwi, ze względu na jego mniej gwałtowne wchłanianie po posiłkach.Oznacza to, że lecznicze substancje czynne z morwy białej blokując trawienie węglowodanów znakomicie wspomagają odchudzanie.

Cenne substancje z morwy zmniejszają również łaknienie na słodycze - podstępnego wroga smukłej sylwetki. Korzyści, które dają liście tej pochodzącej z Chin rośliny, sprawiają, że warto po nią sięgnąć, szczególnie podczas odchudzania.

Do góry strony

SPRAWDŹ NASZE PROPOZYCJE

sprawdź szczegóły ico

dieta 7-dniowa

sprawdź szczegóły ico

nietolerancje pokarmowe