Objawy wrzodów żołądka
24.09.2017

Objawy wrzodów żołądka

Zgaga, niestrawność, wzdęcia, brak apetytu, a może częste bóle brzucha nasilające się szczególnie 1-3. godzin po jedzeniu? To mogą być typowe objawy choroby wrzodowej żołądka. Nie warto czekać, odwiedź lekarza i wracaj do zdrowia.

Jeszcze niedawno twierdzono, że wrzody żołądka łączy się przede wszystkim ze stresującym stylem życia i nieregularnym spożywaniem posiłków. Dziś wiadomo, że na chorobę wrzodową żołądka cierpią także osoby niemające nadmiernych stresów i palące papierosy Zdarza się, że niektórzy mają wrzody, choć o tym nie wiedzą. Czym są wrzody żołądka? Są to ubytki w błonie śluzowej (śluzówce) którym towarzyszy stan zapalny i martwica.

Objawy wrzodów żołądka uzależnione są od ich miejsca występowania, a także wieku chorej osoby. Choroba wrzodowa może objawiać się bólem umiejscowionym w nadbrzuszu połączonym ze zgagą, czyli uczuciem palenia w przełyku. Dla wrzodów żołądka charakterystyczne bywa nasilenie bólu po posiłku. Naszą czujność powinna wzmóc też nagła utrata wagi ciała oraz nadmierne zmęczenie. W ekstremalnych przypadkach gdy dojdzie do krwawienia z pękniętego wrzodu u chorych osób mogą wystąpić ostre objawy choroby, takie jak krwawe wymioty, smoliste stolce oraz silny ból brzucha połączony z napięciem mięśni brzucha. W takim przypadku niezwłocznie należy zgłosić się do szpitala.

Aby zdiagnozować chorobę wrzodową należy zgłosić się do lekarza specjalisty gastrologa. Choroba jest potwierdzana w badaniu przy użyciu endoskopu - gastroskopii. Daje ono obraz zmian w śluzówce żołądka, a także pozwala na pobranie wycinków do badania histopatologicznego. Główną przyczyną wystąpienia wrzodów żołądka jest z reguły związane z bakteriami Helicobacter pylori, które uszkadzają błonę śluzową i wywołują jej zapalenie. Stąd lekarz zleca często także testy diagnostyczne krwi.

Wizyta u gastrologa pozwoli wprowadzić odpowiednie leczenie, a także dietę wskazaną przy chorobie wrzodowej żołądka. Wrzodom żołądka sprzyja palenie tytoniu, dlatego lekarz nakaże rzucenie palenia, co akurat będzie sprzyjać naszemu zdrowiu w każdym aspekcie!

 

Do góry strony

SPRAWDŹ NASZE PROPOZYCJE

sprawdź szczegóły ico

Pakiet podstawowy onkologiczny dla kobiet

sprawdź szczegóły ico

Pakiet rozszerzony onkologiczny dla mężczyzn

sprawdź szczegóły ico

nietolerancje pokarmowe

sprawdź szczegóły ico

predyspozycje sportowe