Nietolerancje pokarmowe
26.11.2017

Nietolerancje pokarmowe

Nadwrażliwość pokarmowa może zatruć Ci życie, ale jest na to sposób. Czym jest nietolerancja i alergia pokarmowa i jak ją określić?

W ostatnich latach wzrasta odsetek osób, których dotyczy problem nadwrażliwości pokarmowej. Często nie zdajemy sobie sprawy, że w tej grupie możemy znajdować się również my. Dlaczego? Ponieważ pojawiające się objawy są bardzo nieswoiste, jak np. wzdęcia, bóle brzucha, biegunki czy mdłości i mogą towarzyszyć kilku chorobom. Trudno nam samemu przypisać je konkretnej chorobie i dokonać od razu jednoznacznej diagnozy. Dodatkowo podejmowane leczenie jest zazwyczaj objawowe, a nie przyczynowe. Czym zatem jest nadwrażliwość pokarmowa i jak można ją zdiagnozować?  

Alergia
Nadwrażliwość pokarmowa to nieprawidłowa reakcja organizmu na określony składnik pokarmu. Wyróżnia się dwa rodzaje nadwrażliwości: powszechnie znaną alergię pokarmową i nieco mniej znaną nietolerancję pokarmową. Alergia wiąże się z nieprawidłową odpowiedzią układu odpornościowego na składnik żywności, który traktowany jest jako szkodliwy dla organizmu. Do najpowszechniej znanych alergenów pokarmowych należą jaja, mleko, orzechy, skorupiaki i ryby, soja oraz pszenica.

Nietolerancja
Nietolerancja pokarmowa to reakcja organizmu bez udziału układu immunologicznego. Wynika ona z niedoboru enzymów, czyli związków niezbędnych do trawienia poszczególnych składników żywności.
Najpowszechniej znaną i najczęściej występującą nietolerancją pokarmową jest nietolerancja laktozy. Pojawia się w skutek braku lub zbyt małej ilości enzymu laktazy. Laktaza odpowiedzialna jest za trawienie, czyli rozkład cukru mlecznego – laktozy, obecnego w mniejszych lub większych ilościach w mleku i jego przetworach. Jeśli w  przewodzie pokarmowym nie następuje trawienie laktozy lub jest tylko częściowe odchodzi do wystąpienia objawów o różnej sile, wśród nich pojawić się mogą wzdęcia, bóle brzucha czy biegunki. W zależności od indywidualnej tolerancji, małe dawki przetworów mlecznych mogą być przez niektóre osoby z nietolerancją laktozy akceptowane i dobrze przyswajane. Pozostaje wówczas tylko kwestia wyboru tych produktów, w których występuje jej mniej. Dla porównania w mleku zawarte jest około 4,7g laktozy, w jogurcie naturalnym 4,6g, a już w serach twarogowych 3,1 g i w żółtych 0,1g na 100g produktu.
Głośną nietolerancją ostatnich lat jest również nietolerancja glutenu. Jej podłoże jednak jest nieco odmienne, gdyż dotyczy nietolerancji białka, jakim jest gluten. W skutkach natomiast jest podobna do innych nadwrażliwości pokarmowych. Jej występowanie objawia się również nadmiernymi wzdęciami, bólami brzucha, biegunkami, a dodatkowo narastającymi niedoborami pokarmowymi wskutek obniżonej przyswajalności witamin i składników mineralnych. Nietolerancja glutenu wiązać może się z trzema jednostkami chorobowymi, a mianowicie z celiakią, czyli chorobą o podłożu genetycznym, z alergią na białka glutenowe oraz nadwrażliwością na gluten.

Leczenie nadwrażliwości
Jak leczyć nadwrażliwość pokarmową? Jedyną drogą zniwelowania dolegliwości spowodowanych czy to alergią, czy nietolerancją pokarmową jest eliminacja z diety produktów wywołujących nieprawidłową reakcję. Skąd jednak wiedzieć, które to produkty?  - Z pomocą przychodzą nam badania genetyczne, które pozwalają nam ustalić czy dane produkty są konieczne do wykluczenia z diety - mówi  mgr Natalia Torchała, dietetyk Enel-med.
Jeśli zatem wciąż szukasz przyczyny nadmiernych wzdęć, bólów brzucha czy biegunek utrudniających codzienne funkcjonowanie, wykluczając bezskutecznie na ślepo kolejne produkty z diety, warto zdecydować się na profesjonalne badania diagnostyczne – badania genetyczne i badanie Foodprofil.   - Te badania pomagają stwierdzić czy chorujemy na celiakię, czy mamy nietolerancję laktozy, a także czy upośledzone jest przyswajanie witaminy C, A i witaminy B6 - wylicza dietetyk Enel-med.–Badania dają jednoznaczną odpowiedź na pytanie, które produkty żywnościowe wyeliminować z jadłospisu by cieszyć się dobrym samopoczuciem.

Do góry strony

SPRAWDŹ NASZE PROPOZYCJE

sprawdź szczegóły ico

Pakiet podstawowy onkologiczny dla kobiet

sprawdź szczegóły ico

Pakiet rozszerzony onkologiczny dla mężczyzn

sprawdź szczegóły ico

nietolerancje pokarmowe

sprawdź szczegóły ico

predyspozycje sportowe