Nieprzyjemny zapach z ust
16.06.2017

Nieprzyjemny zapach z ust

 Halitoza to inaczej mówiąc nieprzyjemny zapach z ust, którego częstą przyczyną jest brak odpowiedniej higieny jamy ustnej. Halitoza może być też objawem stanu chorobowego w jamie ustnej lub innej poważniejszej choroby.

Leczenie nieprzyjemnego zapachu z ust należy zacząć od znalezienia jego przyczyny. Najczęściej powodują go bakterie zasiedlające tylną część języka, wytwarzające lotne związki siarki. Powodem może też być zapalenie dziąseł, paradontoza czy próchnica zębów. W wyjątkowych przypadkach może być choroba może być spowodowana bardzo nasilonym refluksem czy przepukliną przełyku.

Dentysta pomoże

 Pomocna będzie wizyta u dentysty, który usunie kamień nazębny i dostosuje odpowiednią pastę do mycia zębów i języka. Istotną rolę w leczeniu halitozy odgrywa prawidłowa higiena jamy ustnej. Używanie nici dentystycznej i płynów do płukania jamy ustnej (nie zawierających alkoholu!) pomoże zmienić pH w jamie ustnej na bardziej kwasowe – wówczas nieprzyjemny zapach nie powstaje.

Jedzenie

Zmiana nawyków żywieniowych także pomoże w leczeniu halitozy. Stosowaniediety bogatej w witaminy i składniki mineralne, z ograniczeniem produktów nasilających brzydki zapach, takich jak czosnek i cebula będzie bardzo pomocne.

Rezygnacja z palenia tytoniu czy ograniczenie spożycia alkoholu również może mieć korzystny wpływ na występowanie nieprzyjemnego zapachu z ust. Potwierdzoną skuteczność w zwalczaniu halitozy mają preparaty zawierające chlorek cynku. Związek ten posiada właściwości absorbujące nieprzyjemne zapachy powstające w wyniku procesów gnilnych w jamie ustnej, a przy tym

działa przeciwzapalnie. W leczeniu objawowym stosuje się też cynk organiczny w postaci tabletek do ssania. Cynk ma również istotne znaczenie w profilaktyce przeciwzapalnej oraz leczeniu zmian chorobowych na błonie śluzowej (takich jak afty), stanów zapalnych dziąseł i innych chorób przyzębia.

Jeśli mimo tego problem nie ustępuje, należy skonsultować się z lekarzem. Być może Twój organizm w ten sposób daje Ci znak, że nie wszystko jest w porządku. Warto go posłuchać!

Do góry strony

SPRAWDŹ NASZE PROPOZYCJE

sprawdź szczegóły ico

Konsultacja stomatologii estetycznej z pantomogramem

sprawdź szczegóły ico

Pakiet skaling + piaskowanie + fluoryzacja