Następstwa nieleczonego braku zęba
06.01.2018

Następstwa nieleczonego braku zęba

Po usunięciu zęba warto jak najszybciej wypełnić puste miejsce. Nieleczony brak zęba może mieć poważne konsekwencje.

Jeśli doszło do usunięcia zęba jak najszybciej warto podjąć leczenie i uzupełnić brak. Im szybciej to zrobisz, tym będzie zdrowiej i taniej. Kość po usuniętym zębie zanika i z czasem coraz bardziej utrudnia odbudowę protetyczną lub implanto-protetyczną.

Jeśli tego nie zrobisz możesz wpędzić się w kłopoty. Przede wszystkim zęby sąsiadujące i przeciwstawne będą przesuwać się tak, aby uzupełnić pustą przestrzeń. Siła gryzienie jest przeniesiona na pozostałe zęby, a powstające przerwy w zgryzie mogą doprowadzić do poważnych zmian. ZMienia się wtedy wzajemne położenie zębów szczęki i żuchwy względem siebie i zmienia napięcie mięśni żwaczy. Do odczuwalnych objawów należą bóle szyi, barków, problemy z otwieraniem ust i bóle różnych rejonów głowy.

Zanik wyrostka zębodołowego w okolicy usuniętego zęba odsłania struktury zębów nie przystosowane do kontaktu ze środowiskiem jamy ustnej, co dodatkowo naraża je na próchnicę. Braki w uzębieniu zmieniają też rysy twarzy i przyczyniają się do powstawania większej ilości zmarszczek mimicznych i zaburzeń harmonii i profilu warg. Inna przykrą konsekwencją mogą być kłopoty gastryczne wynikające ze złego rozdrabniania produktów.

Decyzję o sposobie wypełnienia brakującego zęba najlepiej podjąć po konsultacji ze specjalistą. Nie warto zwlekać!

Do góry strony

SPRAWDŹ NASZE PROPOZYCJE

sprawdź szczegóły ico

Konsultacja stomatologii estetycznej z pantomogramem

sprawdź szczegóły ico

Pakiet skaling + piaskowanie + fluoryzacja