Narty i snowboard bez kontuzji!
05.12.2017

Narty i snowboard bez kontuzji!

Narty i snowboard to świetna zabawa, ale warto odpowiednio się do niej przygotować. Jak to zrobić, żeby po zimowych szaleństwach nie zmagać się z bólem lub kontuzją? Pięć najważniejszych kwestii wymienia lekarz Enel-Sport dr. Maciej Tabiszewski.

Zacznij od fizjoterapeuty!
Przygotowania warto rozpocząć od kontaktu z wykwalifikowanym fizjoterapeutą lub trenerem osobistym, który przygotuje indywidualny program ćwiczeń. Układając treningi na własną rękę można popełnić wiele błędów, przez co ćwiczenia nie przyniosą oczekiwanych efektów, a w najgorszym wypadku spowodują nawet kontuzję.

Daj się „wyrolować”
Jedne z najczęstszych kontuzji narciarzy to te związane z naciągnięciami i naderwaniami mięśni oraz więzadeł. W ostatnich latach, badania naukowe wykazały, że skuteczną profilaktyką w tym zakresie jest rolowanie mięśni (rolling). Jest to świetna alternatywa dla typowego rozciągania, obecnie szeroko stosowana wśród sportowców niemal każdej dyscypliny. Wystarczy użyć wałka piankowego i własnej masy ciała. Rolowanie mięśni przyspiesza regenerację, zmniejsza bóle zmęczeniowe (DOMS), ma także potwierdzone badaniami działanie prewencyjne - zapobiega kontuzjom mięśniowym.

Dieta na mróz
Zimą powinniśmy dostarczać organizmowi większych ilości witamin i minerałów, które chronią nas w walce z bakteriami i wirusami. Ważne, aby jeść białka i węglowodany złożone, ale nie wolno przesadzać z kaloriami. Zbędne kilogramy sprawiają, że mamy gorszą koordynację, szybciej się męczymy i jesteśmy bardziej narażeni na kontuzje.

W zdrowym ciele zdrowy duch!

U narciarzy najczęściej występują kontuzje kolan. Jednak to ryzyko można zmniejszyć dzięki regularnej aktywności fizycznej. Podnoszenie sztangi, ćwiczenia aerobowe czy po prostu jazda na rowerku stacjonarnym – każdy wysiłek fizyczny jest zastrzykiem energii dla organizmu i wzmacnia całe ciało. Ruch służy stawom, dostarcza im więcej składników odżywczych, dzięki którym pozostają one dłużej sprawne. A mocne mięśnie wspomagają ich działanie. Znajdujące się w kolanie więzadło krzyżowe przednie współgra z mięśniami: dwugłowym, półścięgnistym, półbłoniastym i smukłym oraz czworogłowym. Warto o nie zadbać zanim wyruszymy na stok.

Popraw wydolność
Przed wyjazdem na narty warto poprawić ogólną wydolność organizmu. Można do tego wykorzystać np. bieżnię antygrawitacyjną. Dzięki niej można spróbować ćwiczeń w warunkach masy ciała zmniejszonej nawet o 80%. Najnowsze maszyny aerobowe, np. AMT 835, potrafią dopasować się do indywidualnego ruchu użytkownika, więc ćwiczenia są nie tylko efektywne, ale też bardzo przyjemne.

Trzeba pamiętać, że podczas jazdy na nartach czy na snowboardzie zaangażowane są inne partie mięśniowe niż te, których używamy na co dzień, np. kolano codziennie dźwiga wiele kilogramów, jednak podczas jazdy na nartach obciążenie wzrasta nawet 15-16 razy. Dlatego sportowa zima oznacza wyzwanie zarówno dla naszych stawów, mięśni ud, jak i grzbietu. Zanim włożymy więc gogle przygotujmy nasze ciało do tego wzmożonego wysiłku.

W Enel-Sport możesz skorzystać też ze specjalnych,  indywidualnych treningów "Skok na stok" i przygotować się pod okiem specjalisty.

Do góry strony

SPRAWDŹ NASZE PROPOZYCJE

sprawdź szczegóły ico

Bezpieczny sport

sprawdź szczegóły ico

Pakiet premium - mężczyzna

sprawdź szczegóły ico

Pakiet premium - kobieta