Najlepszy tłuszcz do smażenia
17.12.2017

Najlepszy tłuszcz do smażenia

Oliwa, olej kokosowy,  rzepakowy, słonecznikowy czy uznawany za prozdrowotny lniany? Jak dobrać właściwy tłuszcz do smażenia? Na jakim oleju nie smażyć?

Dowiedz się na jakim oleju najlepiej usmażyć wigilijnego karpia, a którego użyć do przygotowania śledzi w oleju. Zastosowanie i wartość żywieniowa zależą od składu kwasów tłuszczowych.

Wartość żywieniowa tłuszczy

Najbardziej wartościowymi są te tłuszcze, które posiadają wielonienasycone kwasy tłuszczowe należące do niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych ( NNKT). Ich przykładem jest olej rzepakowy, słonecznikowy, lniany, a także oliwa z oliwek czy olej rydzowy. Mają one działanie prozdrowotne wpływając na zachowanie prawidłowej gospodarki lipidowej organizmu, prawidłowy wzrost i rozwój dzieci, pracę mózgu i układu nerwowego, obniżenie ryzyka chorób sercowo-naczyniowych, a także są źródłem fitosteroli i witamin A, E, K. W diecie ograniczać należy tłuszcze o dużej zawartości nasyconych kwasów tłuszczowych – stanowić powinny do 10% podaży energii, podczas gdy nienasycone kwasy tłuszczowe do 20%.

Substancje szkodliwe

Smażenie jest procesem prowadzącym do rozkładu tłuszczy, zwłaszcza tych o dużej zawartości wielonienasyconych kwasów tłuszczowych. W zależności od składu tłuszczy, czasu i temperatury smażenia mogą powstawać związki szkodliwe dla zdrowia. Wśród nich kwasy tłuszczowe trans pod wpływem długotrwałego działania wysokiej temperatury z wielonienasyconych kwasów tłuszczowych.

Oleje do smażenia

Wybierając tłuszcz do smażenia warto spojrzeć na dwa czynniki. Należą do nich temperatura dymienia i podatność na rozkład ( oksydację) pod wpływem wysokiej temperatury. Porównując asortyment wśród olejów roślinnych najwyższą temperaturą dymienia ( najniższa temperatura w której następuje rozkład tłuszczu) charakteryzuje się olej rzepakowy, następnie oliwa z oliwek i tłuszcz kokosowy. I to one są najlepsze do smażenia. Ponad to odznaczają się niską podatnością na rozkład. Olej rzepakowy jest najbardziej stabilny ze względu na dużą zawartość witaminy E działającej antyoksydacyjnie, dlatego też wybieraj go najczęściej. W przypadku tłuszczu kokosowego miej na uwadze wysoką w nim zawartość kwasów nasyconych ( 90%), stosuj go w ograniczonych ilościach i pamiętaj by obok niego w Twoim jadłospisie pojawiały się źródła nienasyconych kwasów tłuszczowych. Jeśli przeszkadza tobie charakterystyczny smak czy zapach oleju, stosuj oleje rafinowane, które pozbawione są związków aromatyczno – smakowych

Oleje do stosowania na zimno  

Do dań zimno możesz zastosować każdy olej. Wybieraj szczególnie te, które będą dla ciebie źródłem wielonienasyconych kwasów tłuszczowych: lniany, słonecznikowy, oliwę z oliwek, nie zapominając o rzepakowym, w którym występuje najbardziej korzystny stosunek kwasów omega-3 do omega -6.

         Korzystaj z bogactwa tłuszczy roślinnych, bo są cennym źródłem witamin, fitosteroli i kwasów nienasyconych. Dobieraj je odpowiednio do dokonywanej obróbki, aby straty wartościowych składników były najmniejsze.

 

Do góry strony

SPRAWDŹ NASZE PROPOZYCJE

sprawdź szczegóły ico

dieta 7-dniowa

sprawdź szczegóły ico

nietolerancje pokarmowe