Myj ręce - chroń życie
03.05.2018

Myj ręce - chroń życie

Mycie rąk to prosty i bardzo skuteczny sposób by zatrzymać rozprzestrzenianie się zakażeń. Niestety większość z nas myje ręce zbyt krótki i zbyt rzadko. Światowa Organizacja Zdrowia 5. maja promuje na całym świecie akcję „Myj ręce - chroń życie”.

Mycie rąk jest podstawową czynnością chroniącą nas i nasze otoczenie przed chorobotwórczymi drobnoustrojami. Choć wiedza o korzyściach, które płyną z mycia rąk jest powszechna, często brakuje nam odrobiny zdrowego rozsądku, by korzystać z niej w codziennym życiu. Na każdym centymetrze kwadratowym twojej dłoni może mieścić się od 40. tysięcy do 5. milionów komórek bakterii. Mycie pozwala usunąć z powierzchni rąk bakterie, wirusy  grzyby i pasożyty odpowiadające za cały szereg groźnych chorób, jak choćby salmonellę, gronkowca czy grypę. Do „chorób brudnych rąk” zalicza się także biegunki i zatrucia pokarmowe, czerwonkę czy wirusowe zapalenie wątroby typu A. Zaniedbywanie tej czynności może prowadzić do zakażeń dróg oddechowych, skóry i przewodu pokarmowego.

Co mamy na rękach?

Zagrożenie zbieramy na rękach przez cały dzień. Dotykając klamek, pieniędzy, poręczy, guzików w windzie czy klawiatury komputera. Podróżowanie transportem publicznym, kontakt ze zwierzętami czy choćby korzystanie z bankomatu sprawia, że na dłoniach zbiera się bakterie, wirusy i przekazane przez innych ludzi substancje, włączając w to chociażby mocz. Po każdej z wymienionych sytuacji powinno się starannie umyć ręce ciepłą wodą z mydłem. Zagrożenie rośnie szczególnie latem, podczas upałów. Kontakt, przykładowo, z mięsem lub jajkami, może skutkować rękoma pełnymi niewidzialnych gołem okiem intruzów. bakterie i wirusy mogą pojawiać się na produktach spożywczych także po kontakcie z chorym sprzedawcą. Salmonella czy gronkowiec to choroby, których bardzo chcemy unikać, ale często wcale tak bardzo się nie staramy. O czyste ręce szczególnie powinno się zadbać przed każdym posiłkiem.

Po skorzystaniu z toalety mycie rąk powinno być standardem każdego człowieka. Niestety, kto korzystał z publicznych toalet np. na koncertach, wydarzeniach sportowych czy kulturalnych, wie, że higiena rąk nie zawsze jest popularna. Tymczasem, za każdym razem powinno się umyć dokładnie ręce ciepłą wodą z mydłem. Nie wystarczy ich przepłukać samą wodą, lub byle jak dotknąć dłoni mydłem. Takie „mycie” jest nieskuteczne.

Jak myć ręce?

Warunkiem prawidłowej higieny rąk jest użycie mydła, wody (najlepiej ciepłej) i poświęcenie tej czynności odpowiedniej ilości czasu. Badania naukowe dowodzą, że mycie rąk przez czas krótszy niż 15-20 sekundv, nie przynosi odpowiednich efektów. Dokładne namydlenie i umycie dłoni oraz nadgarstków jest skuteczne, jeśli potrwa przynajmniej 30-40 sekund. W tym czasie pozbywamy się zdecydowanej większości zarazków, bakterii i innych substancji stanowiących zagrożenie dla zdrowia nie tylko twojego, ale też twoich najbliższych.

Tak powinno wyglądać mycie rąk:

1. Zmocz ręce i dokładnie je namydlij
2. Myj ręce: ocierając dłonią o dłoń, między palcami, myj zewnętrzną i wewnętrzną stronę dłoni. Umyj nadgarstki, kciuki i miejsca przy paznokciach.
3. Myj ręce przez przynajmniej 30 sekund.
4. Opłucz ręce ciepłą wodą.
5. Wytrzyj ręce w czysty ręcznik, lub ręcznik jednorazowy.

Szczególnie korzystając z publicznych toalet lub łazienek warto używać jednorazowych ręczników papierowych nie tylko do wytarcia rąk, ale także do zakręcaniu kranu. Nie wszyscy myją ręce dokładnie i na kranie zbiera się niebezpieczeństwo znoszone tam przez dziesiątki różnych ludzi.

Mycie rąk w szpitalach

Akcja promowana 5. maja przez Światową Organizację Zdrowia (WHO), w znacznej mierze dotyczy higieny rąk w szpitalach. Jest skierowana zarówno do pracowników medycznych jak i do pacjentów i odwiedzających. W placówkach medycznych drobnoustroje rozprzestrzeniają się często przez  pracowników, przede wszystkim lekarzy i pielęgniarki. WHO uznaje higienę rąk za podstawowy element zapobiegania zakażeniom szpitalnym, Wyniki badań pokazują, że przyczyną około 20-40% zakażeń są drobnoustroje przenoszone właśnie przez ręce pracowników opieki zdrowotnej. Sugeruje się mycie i odkażania rąk bezpośrednio przed i po każdym kontakcie z pacjentem lub z potencjalnie zakażonym sprzętem, aparaturą i materiałami biologicznymi.

Odpowiednia higiena rąk to w placówkach medycznych obowiązek także dla odwiedzających. Powinno się myć ręce przed i po wejściu na oddział, szczególnie przestrzegając zasad higieny podczas wizyty.

Kiedy myć ręce?

Mycie rąk, to czynność o której należy pamiętać:
- przed przygotowaniem posiłku
- po kontakcie z produktami spożywczymi (szczególnie mięso, ryby, jaja)
- przed posiłkiem i karmieniem
- po skorzystaniu z toalety
- po powrocie do domu
- po kontakcie ze zwierzętami
- po sprzątaniu
- po zmianie pieluch
- po kontakcie z osobą chorą lub odwiedzinach w szpitalu
- po zranieniu się, kontakcie z krwią, wymiotami, kałem lub moczem
- po kichaniu i kaszlu, gdy zakrywamy usta głonią

Mycie rąk wodą i mydłem  może całkowicie usunąć z ich powierzchni patogenne drobnoustroje. Warto pamiętać, że złe nawyki higieniczne stanowią przyczyn licznych zakażeń. W 2003 roku Światowa Organizacja Zdrowia opublikowała raport, dotyczący epidemicznego występowania zakażeń przewodu pokarmowego, który wykazał, że aż 69% tych zakażeń było skutkiem przenoszenia zarazków poprzez zanieczyszczone ręce. To tylko przykład, „choroby brudnych rąk” są niestety powszechne, choć tak łatwo można im zapobiegać. Myj ręce - chroń życie!


Do góry strony

SPRAWDŹ NASZE PROPOZYCJE

sprawdź szczegóły ico

Pakiet podstawowy onkologiczny dla kobiet

sprawdź szczegóły ico

Pakiet rozszerzony onkologiczny dla mężczyzn

sprawdź szczegóły ico

nietolerancje pokarmowe

sprawdź szczegóły ico

predyspozycje sportowe