Morfologia krwi
30.06.2017

Morfologia krwi

Morfologia to podstawowe badanie diagnostyczne krwi. Wyniki morfologii krwi pomagają lekarzowi wstępnie ocenić stan zdrowia pacjenta, rozpoznać infekcję, stan zapalny i inne procesy chorobowe.


Morfologia to podstawowe badanie diagnostyczne krwi. Polega na oszacowaniu liczby i ocenie pod względem budowy występujących w niej elementów morfotycznych, takich jak krwinki białe (leukocyty), czerwone (erytrocyty) oraz płytki krwi (trombocyty). Badanie to jest standardowo wykonywane w diagnostyce, jak i w celach profilaktycznych i kontrolnych.

Wyniki morfologii

Wyniki morfologii krwi pomagają lekarzowi wstępnie ocenić stan zdrowia pacjenta. Pomogą w rozpoznaniu infekcji, stanu zapalnego i innych procesów chorobowych. Wyniki należy zawsze porównywać z normami obowiązującymi w laboratorium wykonującym badanie. Krew jest tkanką płynną krążącą wewnątrz naczyń krwionośnych. Składa się z osocza, które stanowi ok 55-60% objętości krwi oraz z krwinek czerwonych – erytrocytów, krwinek białych – leukocytów oraz płytek krwi – trombocytów. Morfologią krwi obwodowej nazywa się zatem szereg analiz pozwalających określić ilościowo i jakościowo liczbę krwinek czerwonych, białych, płytek krwi. Bada się się wartość hematokrytu, stężenie hemoglobiny oraz parametry określające wielkość erytrocytu i zawartość hemoglobiny w krwinkach czerwonych oraz wielkość płytek. 

Przygotowanie do morfologii 

Do badania morfologii krwi należy się odpowiednio przygotować. Kolacja zjedzona poprzedniego dnia powinna być lekkostrawna. Ponieważ niektóre parametry krwi zmieniają się w ciągu doby, na badanie należy przyjść rano, najlepiej do godziny 10. Dzięki pobieraniu krwi w podobnym czasie uzyskujemy powtarzalność wyników. Przed badaniem przez 2-3 dni warto wyeliminować z diety alkohol i ograniczyć inne używki, w tym kawę i papierosy.

Do góry strony