Medycyna estetyczna po chorobie nowotworowej
02.07.2017

Medycyna estetyczna po chorobie nowotworowej

Mastektomia, wypadające włosy, wykruszone zęby, czy też zwiotczała i postarzała skóra –  to problemy, z którymi mierzą się kobiety po wygranej walce z nowotworem. Obawa przed nawrotem choroby, u wielu pacjentek powoduje, że pomimo ogromnego dyskomfortu, starają się pogodzić ze swoim nowym wyglądem. - Choroba nowotworowa nie musi oznaczać rezygnacji z kobiecości i dobrego samopoczucia - mówi kierownik medyczny Kliniki ESTELL – dr n. med. Krzysztof Jakubowski, certyfikowany lekarz medycyny estetycznej i specjalista z zakresu chirurgii onkologicznej.

Medycyna estetyczna wyróżnia się tym, że działania lekarzy podejmowane w jej ramach mają na celu nie tyle ratowanie życia pacjentów i leczenie chorób, co poprawianie jakości tego życia. Najpopularniejsze zabiegi medycyny estetycznej to ogólnie rzecz ujmując m.in. usuwanie zmarszczek, redukcja cellulitu, usuwanie blizn, korekta i lifting wybranych części ciała.

Patrząc na medycynę estetyczną w kontekście chorób  nowotworowych, warto pamiętać, że leczenie onkologiczne jest leczeniem zespołowym. Bierze w nim udział chirurg onkolog, chemioterapeuta i radioterapeuta. Kluczową rolę przy planowaniu zabiegów medycyny estetycznej odgrywa więc zebranie dokładnego wywiadu lekarskiego – tłumaczy dr   Jakubowski . – Na podstawie historii dotychczasowego leczenia, jesteśmy w stanie zaproponować rozwiązania z zakresu medycyny estetycznej, które są odpowiednie zarówno dla stanu fizycznego pacjentki, aktualnego stanu leczenia oraz ewentualnych zabiegów, które mogą być niezbędne przy leczeniu zasadniczym. Na pewno jednak należy wyraźnie podkreślić – mitem jest, że pacjenci onkologiczni nie mogą korzystać z medycyny estetycznej – dodaje dr Jakubowski.

Po zebraniu wnikliwego wywiadu lekarskiego, kolejnym krokiem jaki podejmuje lekarz medycyny estetycznej jest rozpoznanie histopatologiczne oraz zapoznanie się z rokowaniami leczniczymi. Dopiero na tej podstawie, lekarz stwierdza jakie jeszcze badania należy wykonać przed przystąpieniem do zabiegu z zakresu medycyny estetycznej. Przykładowo, mogą to być badania INR.d-dimery, próby wątrobowe, mocznik i kreatynina oraz glukoza i elektrolity.

Planując zabiegi dla pacjentek onkologicznych,  w pierwszej kolejności musimy pamiętać o tym, że nie mogą one spowodować powikłań w leczeniu zasadniczym. Zabiegi medycyny estetycznej można wdrożyć dopiero po zakończeniu choroby, a więc przeciwskazaniem do zabiegu będzie  aktualne leczenie onkologiczne, chemioterapia i radioterapia.

Dr n. med. Krzysztof Jakubowski: Specjalista z zakresu Chirurgii Onkologicznej i Chirurgii Ogólnej. Certyfikowany Lekarz Medycyny Estetycznej. Ukończył Pierwszą w Polsce Podyplomową Szkołę Medycyny Estetycznej w Warszawie, uzyskując tytuł Lekarza Medycyny Estetycznej nadawany i honorowany przez Polskie Towarzystwo Lekarskie i Międzynarodowe Stowarzyszenie Medycyny Estetycznej (UIME) w Paryżu. Członek Polskiego Towarzystwa Medycyny Estetycznej i Anti-Aging oraz Polskiego Towarzystwa Chirurgii Onkologicznej i Chirurgii Ogólnej.

Do góry strony

SPRAWDŹ NASZE PROPOZYCJE

sprawdź szczegóły ico

Konsultacja lekarza medycyny estetycznej

sprawdź szczegóły ico

Konsultacja kosmetologa

sprawdź szczegóły ico

Skóra dogłębnie nawilżona - pakiet