Co trzeba wiedzieć o medycynie estetycznej
23.06.2017

Co trzeba wiedzieć o medycynie estetycznej

W medycynie estetycznej błędy i brak wiedzy mogą nie tylko dać fatalne efekty wizualne ale tez spowodować poważne powikłania. O tym jak ich uniknąć mówi dr n. med. Krzysztof Jakubowski z Kliniki Estell.

- Czym jest medycyna estetyczna?

Według definicji, jest to to część medycyny która ma wpływać na estetykę, ale nie do końca tak jest. Wciąż nie ma takiej specjalizacji. Niektórzy uważają, że jeden czy dwa kursy i można wykonywać zabiegi medycyny estetycznej. Ja bym nie chciał być operowanym przez chirurga, który widział dwie operacje i był na jednym kursie. Dlatego zawsze trzeba sprawdzać gdzie się leczy, do jakiego lekarza się zapisuje. W medycynie estetycznej wybór lekarza powinien być rozważny i poparty wiedzą. W naszej klinice mogę każdego polecić a pacjenci mogą być spokojni, ale nie wszędzie tak jest.

- To kwestia zaufania?

- Przede wszystkim bezpieczeństwa. Pacjent w medycynie estetycznej musi mieć pewność, że jeśli pojawią się powikłania, lekarz sobie z nimi poradzi. To może być efekt choćby niedostatecznej wiedzy lekarza, prostego błędu czy niewłaściwie użytych produktów. Powikłania mogą być wtedy poważne, dlatego lekarze powinni być odpowiednio przygotowani. Powinni kończyć podyplomowe studia, szkolenia i przede wszystkim robić to do czego mają kwalifikacje. Samo pojęcie medycyny estetycznej jest szerokie, trzeba mieć odpowiednią specjalizację i wiedzę. Zachęcam pacjentów, by zawsze dobrze wybierali swojego lekarza.

- Czego boją się pacjenci przy medycynie estetycznej?

- Często ludzie boją się, żeby nie wyglądać jak niektórzy celebryci, nie mieć napompowanego uśmiechu jak Buster Keaton. W większości pacjenci są na początku niedoinformowani. Ja opowiadam co to jest np. toksyna botulinowa, jakich technik używamy i dlaczego. Ludzie powinni mieć wiedzę jakie są możliwości i zalecenia. Lekarz nie zawsze powinien spełniać wszystkie zachcianki pacjenta, bo czasem trzeba wytłumaczyć, że efekt nie będzie zadowalający. Dobry specjalista znajdzie rozwiązanie.

- Jakie zabiegi są dziś najbardziej popularne?

- W medycynie estetycznej jest pewna sezonowość zabiegów.  W okresie nasłonecznienia jest mniej zabiegów laserowych dotyczących skóry, przebarwień. Wzrasta za to liczba zabiegów laserowego usuwania owłosienia, ludzie wyjeżdżają na wakacje, chcą ładnie wyglądać. W innych porach roku więcej jest mezoterapii czy liposukcji. Są jednak zabiegi, które są często wykonywane przez cały rok, choćby z użyciem toksyny botulinowej czy nici liftujących. Modne są też preparaty prozdrowotne, sposobów leczenia jest sporo. Zawsze jednak trzeba indywidualnie rozważyć co będzie dla pacjenta najlepsze. Rozmowa z lekarzem specjalistą sprawi, że możemy dokładnie dopasować leczenie i cieszyć się estetycznymi efektami zabiegów.

DR N. MED. KRZYSZTOF JAKUBOWSKI Specjalista z zakresu Chirurgii Onkologicznej i Chirurgii Ogólnej, Certyfikowany Lekarz Medycyny Estetycznej Ukończył Pierwszą w Polsce Podyplomową Szkołę Medycyny Estetycznej w Warszawie, uzyskując tytuł Lekarza Medycyny Estetycznej nadawany i honorowany przez Polskie Towarzystwo Lekarskie i Międzynarodowe Stowarzyszenie Medycyny Estetycznej (UIME) w Paryżu. Członek Polskiego Towarzystwa Medycyny Estetycznej i Anti-Aging oraz Polskiego Towarzystwa Chirurgii Onkologicznej i Chirurgii Ogólnej.

 

Do góry strony

SPRAWDŹ NASZE PROPOZYCJE

sprawdź szczegóły ico

Konsultacja lekarza medycyny estetycznej

sprawdź szczegóły ico

Konsultacja kosmetologa

sprawdź szczegóły ico

Skóra dogłębnie nawilżona - pakiet