Medycyna estetyczna: bez przesady!
13.07.2017

Medycyna estetyczna: bez przesady!

- Pacjenci częściej stawiają na dyskretną elegancję, mamy wyglądać świeżo ale to nie ma rzucać się w oczy. Oczekiwania wyraźnie przesuwają się w kierunku estetyki - mówi dr n. med. Krzysztof Jakubowski z Kliniki Estell

 

- Czego Polacy oczekują po medycynie estetycznej?

- Coraz częściej ludzie bacznie patrzą gdzie i co robią, zwraca się większą uwagę na jakość. Coraz rzadziej spotykamy ogromne usta czy przesadnie nadmuchane policzki. Pacjenci stawiają bardziej na dyskretną elegancję - mamy wyglądać świeżo ale to nie ma rzucać się w oczy. Oczekiwania wyraźnie przesuwają się w kierunku estetyki. Jak pytam pacjentów jakie jest odczucie otoczenia po zabiegu i mówią, że podobno wyglądają na wypoczętych, to znaczy jest dobry efekt. Nie widać, że była ostra ingerencja, ale efekt jest ekstra. „Dobrze wyglądasz” to najlepszy komplement po zabiegu.

- Czy medycyna estetyczna to tylko poprawki?

- Popularnie mówi się, że medycyna estetyczna poprawia naturę. Nie przepadam za tym określeniem, my dbamy o estetykę. Poprawiać możemy czyjeś błędy czy wady, ale dobierając technikę zabiegu do możliwości biologicznych dokonujemy przecież poprawy estetyki. Choćby asymetria, każdy z nas ma twarz asymetryczną w jakiś sposób. Jeśli będziemy chcieli to zmienić nic ładnego nie wyjdzie. Podobnie wygładzenie bruzd, nie zawsze wyjdzie dobrze, jeżeli będziemy chcieli to za wszelką cenę robić na siłę.

- Nie można przesadzić?

- Dokładnie, przykładowo wygładzenie wszystkich zmarszczek. Jeśli ktoś uprze się na taki zabieg, może się potem zreflektować, że wcale nie chce tak wyglądać.  To oczywiste, każdy chce zachować mimikę. Dlatego mówimy tu o estetyce, chcemy cofnąć czas. Podoba mi się też nazwa naszego programu w TVN Style - Klinika Marzeń. To jest takie spełnienie marzeń, jak mówił Walt Disney ludzie bez marzeń są ubodzy. Każdy ma jakieś marzenia, nie zawsze można je spełnić ale jeśli chce się poprawić swój wygląd w granicach estetyki i bezpieczeństwa, to jestem za.

- Co jest najważniesze przy podejmowaniu decyzji o zabiegu?

- Trzeba zawsze traktować decyzję i zabieg bardzo poważnie. Ważne, żeby porozmawiać z doświadczonym lekarzem, który zajmuje się medycyną estetyczną i ma kwalifikacje. Czasami pacjenci mówią „panie doktorze ja bym chciała tak czy siak” ale trzeba wytłumaczyć im, że to może być akurat zły pomysł. Wracamy do proporcji Leonardo Da Vinci: odległość pomiędzy płatkiem ucha a końcem nosa, kształt ust. Lekarz nie powinien spełniać każdego chciejstwa pacjenta, pieniądze są ważne ale bezpieczeństwo jest najważniejsze. Wtedy pacjent będzie zadowolony z efektów, nie będzie poprawek ani powikłań i wszyscy będą szczęśliwi.

- Sposób na trwałe efekty?

- Ważne, żeby robić to systematycznie. Nie bez przerwy, ale wybrać sobie partie zabiegów i zaplanować je w dłuższym okresie czasu. Dba się wtedy na bieżąco o stan zdrowia i urody, utrzymuje go i wydaje dzięki temu mniej pieniędzy. To także minimalizuje powikłania i nasze oczekiwania są polaryzowane. Możemy liczyć na dobre efekty a przecież o to nam chodzi.

Do góry strony

SPRAWDŹ NASZE PROPOZYCJE

sprawdź szczegóły ico

Konsultacja lekarza medycyny estetycznej

sprawdź szczegóły ico

Konsultacja kosmetologa

sprawdź szczegóły ico

Skóra dogłębnie nawilżona - pakiet