Mały wielki sportowiec
04.09.2017

Mały wielki sportowiec

Jeśli wydaje Ci się, że Twoje dziecko ma szanse na wielką sportową karierę, to Ty musisz podjąć właściwą decyzję. Z pomocą przychodzą badania genetyczne - pisze w kolejnym felietonie Krzysztof Łoniewski - dziennikarz sportowy Polskiego Radia.

O tym, że sport ma kluczowe znaczenie dla harmonijnego rozwoju dzieci opowiadał na naszych łamach Jerzy Dudek. Zgadzamy się z byłym bramkarzem reprezentacji Polski i Liverpoolu co do joty i idziemy krok dalej. Dudek, choć sam profesjonalista z krwi i kości, namawiał do sportowej aktywności dzieciaków na co dzień. Do sportu amatorskiego mówiąc w skrócie. Co w sytuacji gdy zorientujemy się, że nasza pociecha ma więcej talentu i zadatki na to, żeby wyrósł z niego sportowiec?

Świetnie gdy kroczy wtedy prostą drogą. Nie ma chwil zwątpienia, nie chce nagle rezygnować z treningów, nie trzeba go przekonywać, że musi się właściwie odżywiać itd. Co w sytuacji kiedy wiemy, że mamy brylant, a on zmienia zdanie i już nie chce być sportowcem? Czytając biografie mistrzów, np. tenisowych jak Andre Agassi, rodzic nie może mieć dylematów. Trzeba przycisnąć i poczekać, aż smarkaczowi miną fanaberie. Już słyszę protest, zwłaszcza czytających tekst zatroskanych Mam. Tak nie można. Nic na siłę, to nieludzkie. To przecież dziecko. Też się buntowałem dopóki nie porozmawiałem ze świetną ortopedką. Leczy sportowców. Tych młodocianych też. Sama sport w dzieciństwie uprawiała. - Jeżeli chcesz, żeby twój syn był profesjonalistą, żeby żył ze sportu to na początku ty decydujesz. On jest smykiem. Dziś mu się chce, jutro nie. Są dyscypliny, jest ich zresztą coraz więcej, w których odpowiedni intensywny trening musi być dozowany od najmłodszych lat. Inaczej nie zdąży się potem nadrobić zaległości. Oczywiście mówimy o sytuacji kiedy widzimy w dzieciaku nieprzeciętny talent i chcemy,żeby poszło drogą pełnego profesjonalizmu - zaznaczyła moja pani doktor.

Żyjemy w ciekawych czasach. Często korzystamy z ułatwień jakie niesie technologia. W tym przypadku mowa o medycznej. Można się podeprzeć badaniami genetycznymi i spokojnie, nikt nie będzie na naszym dziecku eksperymentował. Służą one tylko temu, żebyśmy dowiedzieli się czy dziecko jest predestynowane do uprawiania sportu i w stronę jakich dyscyplin powinniśmy je skierować. Wiadomo, że świetnym pływakiem zostanie raczej młodzieniec wysoki z dużymi stopami i dłońmi. Z drugiej strony Leo Messi ze swoimi warunkami fizycznymi nie powinien pasować do futbolu. Dlatego właśnie badania genetyczne, określające genetyczne predyspozycje do sportu, to dobry pomysł, bo rodzic, choć kocha jak nikt, akurat w tej sprawie może się pomylić. 

Krysztof Łoniewski

Do góry strony

SPRAWDŹ NASZE PROPOZYCJE

sprawdź szczegóły ico

Pakiet podstawowy onkologiczny dla kobiet

sprawdź szczegóły ico

Pakiet rozszerzony onkologiczny dla mężczyzn

sprawdź szczegóły ico

nietolerancje pokarmowe

sprawdź szczegóły ico

predyspozycje sportowe