Łojotokowe zapalenie skóry - jak leczyć, czym się objawia?
14.08.2018

Łojotokowe zapalenie skóry - jak leczyć, czym się objawia?

Łojotokowe zapalenie skóry (wyprysk łojotokowy) to jedna z najczęstszych chorób dermatologicznych. Na czym polega i jak ją leczyć?

Łojotokowe zapalenie skóry – co to takiego

Łojotokowe zapalenie skóry (ŁZS) to przewlekła i nawrotowa choroba. Jest następstwem nadmiernego wydzielania łoju przez gruczoły oraz współistniejącego z nim zakażenia grzybem drożdżopodobnym Malassezia furfur. Należy do najczęstszych dermatoz. Schorzenie charakteryzuje się występowaniem zmian rumieniowo-złuszczających na skórze twarzy, klatki piersiowej, pleców, pod pachami, w pachwinach oraz na skórze głowy. Skłonność do łojotoku zależy od gospodarki hormonalnej, dlatego nieco częściej obserwuje się ją u mężczyzn (pobudzające działanie androgenów). ŁZS nie jest chorobą ściśle uwarunkowaną genetycznie, chociaż może występować u pacjentów genetycznie predysponowanych.

Łojotokowe zapalenie skóry - przyczyny

Bardzo trudno jednoznacznie wskazać przyczynę łojotokowego zapalenia skóry. Jest ona złożona i zależy od wielu czynników. Kluczowym powodem jest wzmożona aktywność gruczołów łojowych oraz niewłaściwy skład produkowanej wydzieliny. Wśród bodźców oddziałujących negatywnie na funkcjonowanie organizmu i sprzyjających łojotokowemu zapaleniu skóry można wymienić: drożdżaki (grzyby bytujące na skórze), niewłaściwą dietę, brak odpowiedniej higieny, zaburzenia hormonalne, przebywanie w suchym i zimnym klimacie, oraz stres.

ŁZS może pojawić się w niemal każdym wieku, z dwoma szczytami: w 2.–12. miesiącu życia oraz w okresie dojrzewania i u młodych dorosłych a jego rozwój następuje z różnych powodów, m.in. obniżonej odporności organizmu (nieprawidłowa praca układu immunologicznego), zaburzeń hormonalnych, niedoborów witamin (A, B2 i E). Wykazano też związek łojotokowego zapalenia skóry z chorobami układu nerwowego (chorobą Parkinsona, padaczką) oraz cukrzycą, wirusowym zapaleniem wątroby, zapaleniem trzustki, zakażeniem wirusem HIV, alkoholizmem i depresją.

Łojotokowe zapalenie skóry - objawy

Zmiany chorobowe najczęściej obejmują skórę owłosionej głowy. Charakterystyczne są tłuste łuski, którym mogą towarzyszyć zmiany rumieniowe przeważnie o żółtym zabarwieniu z tendencją do łuszczenia się. Wykwity pojawiają się też na skórze brwi, w okolicy fałdów nosowo-wargowych i przy uszach (za małżowiną uszną oraz w przewodzie usznym zewnętrznym). Ponadto, zmiany mogą wystąpić na skórze mostka, między łopatkami, w okolicach zgięć stawowych i fałdów pachowych oraz przy narządach płciowych.

Czasami objawom towarzyszy świąd i pieczenie, które mogą się nasilać przy wzmożonym poceniu, np. w trakcie upałów czy w stresujących sytuacjach.
Przewlekłe łojotokowe zapalenie skóry głowy często powoduje przerzedzenie włosów. Symptomy mogą przypominać zwykły łupież, dlatego warto zwrócić uwagę, że pomimo łuszczenia się skóry, jej wygląd jest tłusty lub wilgotny.

Łojotokowe zapalenie skóry - leczenie

Rozpoznanie ŁZS jest możliwe na podstawie badania dermatologicznego, polegającego na obserwacji skóry zmienionej chorobowo. Lekarz analizuje też historię medyczną pacjenta. Bardzo często choroba mylona jest z łuszczycą lub zmianami skórnymi o charakterze wyprysku, dlatego dermatolog, jeżeli rozpoznanie jest niepewne, może zlecić wykonanie dodatkowych specjalistycznych badań. Z reguły są to biopsja i pobranie wycinków do badania histopatologicznego.

Po odpowiednio postawionej diagnozie specjalista wdraża leczenie, które zależy od stopnia stanu zapalnego oraz nasilenia jego objawów. Głównym celem jest zlikwidowanie zmian skórnych oraz zmniejszenie świądu i rumienia. Leczenie łojotokowego zapalenia skóry u niemowląt polega przede wszystkim na stosowaniu preparatów zmiękczających i nawilżających (emolientów), które pomagają rozluźnić łuski (np. oliwa z oliwek lub wazelina). Łuski można następnie usunąć, pocierając ściereczką lub niemowlęcą szczotką do włosów.W leczeniu ŁZS u młodzieży i dorosłych mają zastosowanie leki przeciwzapalne oraz przeciwgrzybicze. Leczenie najczęściej jest skojarzone i obejmuje stosowanie leków doustnych (antybiotyków, które zwalczają drożdżaki i zapobiegają infekcjom) oraz miejscowych: maści i kremów, czy dermokosmetyków, które zapewniają skórze odpowiednią ochronę.

Trzeba zdawać sobie sprawę z faktu, że łojotokowe zapalenie skóry jest chorobą przewlekłą i nawrotową, a jej całkowite wyleczenie jest bardzo trudne. Zaobserwowano analogię pomiędzy temperaturą a nasileniem choroby, przy niskich temperaturach powietrza następuje zwiększenie wydzielania łoju.

Bardzo ważne przy skutecznym łagodzeniu objawów schorzenia jest zachowanie odpowiedniej higieny oraz postępowanie zgodnie z zaleceniami lekarza dermatologa. Niezwykle istotna jest odpowiednia dieta, niedobory cynku, wolnych kwasów tłuszczowych oraz witaminy B mogą powodować zaostrzenie choroby.

Do góry strony

SPRAWDŹ NASZE PROPOZYCJE

sprawdź szczegóły ico

bezpieczny sport

sprawdź szczegóły ico

Pakiet dla mężczyzn: podstawowy

sprawdź szczegóły ico

pakiet premium

sprawdź szczegóły ico

Bezpłatne badanie płuc