Krew ratuje życie - Światowy Dzień Krwiodawcy
13.06.2018

Krew ratuje życie - Światowy Dzień Krwiodawcy

Światowy Dzień Krwiodawcy to okazja by podziękować bezinteresownym dawcom i przypomnieć, że także twoja krew może uratować życie.

Krew to ważny element leczenia i ratowania ludzkiego życia. Dzięki krwiodawstwu lekarze mogą pomagać pacjentom przy ciężkich chorobach, sytuacjach zagrożenia życia i podczas zabiegów operacyjnych. Krew daje życie ofiarom wypadków i kataklizmów, jest istotna w opiece okołoporodowej. Kto oddaje krew, ratuje życie.

Światowy Dzień Krwiodawcy

Światowy Dzień Krwiodawcy jest obchodzony w rocznicę urodzin austriackiego lekarz Karla Landstainera, który odkrył grupy krwi.  Badacz, który za swoje odkrycie otrzymał w 1930 r. Nagrodę Nobla, sprawił że możliwe stało się ratowanie życia dzięki krwi pobieranej od dawców. Dziś, gdy każdego roku rośnie liczba wypadków drogowych, po których krew jest niezbędna do podtrzymania życia, warto szczególnie docenić tamto osiągnięcie. Warto też uświadomić sobie, że krwi nie można wyprodukować i życie twoich najbliższych, znajomych i nieznajomych może zależeć od twojej decyzji. Być może, także Twoje życie uratuje kiedyś fakt, że ktoś nieznajomy postanowił kiedyś oddać krew by uratować Cię przed śmiercią.

Kto może zostać krwiodawcą?

Światowy Dzień Krwiodawcy ma zwiększyć społeczną świadomość dotyczącą krwiodawstwa. Dotyczy to także wiedzy na temat tego, kto może oddawać krew i jakie są przeciwskazania. Przede wszystkim w rolę dawcy może wcielić się osoba zdrowa. Dyskwalifikujące są choroby układu krążenia, pokarmowego, oddechowego czy nerwowego. Choroby mataboliczne, choroby skóry, cukrzyca, nowotwory i choroby układu immunologicznego, moczowego i nerek także wykluczają możliwość zostania krwiodawcą. Podobnie jest z chorobami zakaźnymi, kiłą, chorobami krwi, gruźlicą i uczuleniami. Kandydaci na krwiodawców przed pobraniem krwi wypełniają ankietę, w której wyszczególnione są choroby i czynniki, które przekreślają możliwość dołączenia do grupy dawców krwi.

Jak zostać krwiodawcą?

Najważniejsza jest decyzja. Często podejmujemy ją pod wpływem wypadku czy choroby osób z naszego otoczenia. Kiedy dowiadujemy się, że rodzinie lub znajomym potrzebna jest krew, z reguły szybko podejmujemy decyzję. Warto więc uświadomić sobie, że krew jest potrzebna cały czas. Na internetowych stronach RCKiK (Regionalne Centrum Krwiodawstawa i Krwiolecznictwa) można na bieżąco sprawdzać jak wyglądają zapasy krwi w poszczególnych grupach w danym województwie. Pełną listę stanów magazynowych  i potrzeb znajdziesz także np. tutaj.

Zanim oddasz krew

Do oddania krwi należy się odpowiednio przygotować. Dobrze będzie wyspać się, być wypoczętym i po lekkim posiłku, który nie powinien zawierać produktów o wysokiej zawartości tłuszczu. Warto pić dużo wody i soków a przed pobraniem krwi unikać nadmiernego wysiłku fizycznego. Niezbędne będzie też okazanie dowodu osobistego. Potrzebna do transfuzji krew jest w Polsce zbierana przede wszystkim przez Regionalne Centra Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa. Przede wszystkim w oddziałach, ale także w specjalnych punktach mobilnych.

Dlaczego warto?

Honorowi krwiodawcy otrzymują certyfikat czy zniżki w komunikacji miejskiej, cenniejsza jest jednak świadomość tego, że ratuje się czyjeś istnienie. Twoja krew jest potrzebna komuś, kto stoi na granicy życia i śmierci. Życia, które jest nieprzewidywalne i być może, któregoś dnia ty lub twoja rodzina będziecie zawdzięczać je właśnie transfuzji. Warto oddawać krew i szczególnie 14. czerwca promować ideę honorowego krwiodawstwa. Ludzkie życie jest tego warte.

Do góry strony

SPRAWDŹ NASZE PROPOZYCJE

sprawdź szczegóły ico

mężczyzna 24h

sprawdź szczegóły ico

pakiet coś dla ciała