Kompulsywne objadanie się
16.06.2017

Kompulsywne objadanie się

Zespół kompulsywnego jedzenia jest poważnym schorzeniem, które charakteryzują niekontrolowane, trudne do powstrzymania epizody objadania się.

Zespół kompulsywnego jedzenia jest poważnym schorzeniem, charakteryzującym się niekontrolowanymi epizodami objadania się bez poczucia głodu.  Sam napad najczęściej występuje między porami normalnych posiłków i trwa od kilku minut nawet do do dwóch godzin. Kompulsywne objadanie różni się od bulimii gównie tym, że osoby objadające się nie wymiotują i nie stosują środków przeczyszczających. Przeważnie mają nadwagę lub otyłość. Podobnie jak inne zaburzenia odżywiania, wynika to z wielu czynników.

Przyczyny

Przede wszystkim na występowanie napadów mają wpływ uwarunkowania natury psychologicznej takie jak stany lękowe, stres, poczucie samotności czy bezsilności.Nieprawidłowe nawyki żywieniowe, które są powszechne u ludzi z zaburzeniami jedzenia mogą prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych jak nadciśnienie, cukrzyca, choroby serca i nerek. Ponadto, osoby te bywają zestresowane i często wycofane z życia towarzyskiego.

Leczenie

Leczenie kompulsywnego jedzenia nie jest łatwe. To długa walka z nałogiem. Niestety stosowanie diety z ograniczeniem kalorii pomaga tylko na krótką metę, a gdy osoba powraca do nałogu jedzenia, wywołuje to w niej poczucie winy, które uspokaja objadając się. Dlatego właśnie warto podejść do leczenia kompleksowo - pod okiem psychoterapeuty i dietetyka. Pierwszym krokiem do walki z chorobą może być e-wizyta.

Do góry strony