Klimatyzacja może niszczyć wzrok
10.06.2018

Klimatyzacja może niszczyć wzrok

Klimatyzacja negatywnie wpływa na nasze oczy - mówi okulista lek. Mariusz Wielgórski z Enel-Med. Jak można temu przeciwdziałać?

Czy klimatyzacja ma wpływ na nasze oczy?

Oczywiście, że tak. Niestety jest to wpływ negatywny, najczęściej diagnozuje się zespół suchego oka. To współczesna choroba cywilizacyjna, tzw. oko biurowe. Wynika ona z upośledzenia wydzielania łez albo ich nadmiernego parowania. Osuszone i schłodzone powietrze powoduje, że tracimy warstwę wodną filmu łzowego.
Do tego, jeśli pracujemy w biurze, dochodzi drugi czynnik, czyli rzadkie mruganie. Fizjologicznie mrugamy od 10-15 razy na minutę. Pracując przy komputerze częstotliwość spada do 2-3 razy na minutę, co powoduje, że film łzowy nie ma szans się wytworzyć w odpowiedniej ilości i upośledzone jest rozprowadzanie warstwy wodnej.a

Co możemy zrobić żeby sobie pomóc?

Przede wszystkim powinniśmy pamiętać o higienie pracy. Idealnie byłoby robić sobie raz na godzinę przerwę. Odejść od komputera, wyjść na świeże powietrze, a jeżeli mamy możliwość wyłączyć klimatyzację i przewietrzyć pomieszczenie.
Druga rzecz to ograniczenie fizycznego wpływu powietrza, które wysusza nasze oczy.  Najprostszym rozwiązaniem są okulary. Mogą być to okulary korekcyjne u osób, które wymagają korekty wad wzroku, bądź zwykłe zerówki z antyrefleksem stanowiące barierę dla suchego powietrza.
Kolejnym remedium jest używanie kropli nawilżających, tzw. sztucznych łez. Na rynku istnieje kilkadziesiąt preparatów najczęściej o tym samym składzie i zawartości kwasu hialuronowego. Brak jest jednak uniwersalnych kropli dla wszystkich pacjentów. Metodą prób i błędów trzeba na własnym oku wypróbować, które z tych kropli będą dla nas najlepsze.

Jakie objawy powinny skłonić nas do wizyty u lekarza okulisty?

Przy regularnym przebywaniu w klimatyzowanych pomieszczeniach może dochodzić do suchego zapalenia spojówek. Towarzyszą mu pieczenie, ból, dyskomfort i uczucie piasku pod powiekami, którego nie da się złagodzić kroplami nawilżającymi. Wtedy należy szukać pomocy u specjalisty. Na koniec chcę powiedzieć istotną rzecz, z której pacjenci powinni zdawać sobie sprawę. Syndromu oka biurowego nie da się całkowicie wyleczyć. Jest to schorzenie, które możemy zaleczyć, podleczyć i ograniczyć, natomiast wyleczyć się go nie da.

 

Do góry strony

SPRAWDŹ NASZE PROPOZYCJE

sprawdź szczegóły ico

Pakiet podstawowy onkologiczny dla kobiet

sprawdź szczegóły ico

Pakiet rozszerzony onkologiczny dla mężczyzn

sprawdź szczegóły ico

nietolerancje pokarmowe

sprawdź szczegóły ico

predyspozycje sportowe