Katar sienny - przyczyny, objawy i leczenie
07.06.2018

Katar sienny - przyczyny, objawy i leczenie

Katar sienny, określany też jako sezonowy alergiczny nieżyt nosa, często współistnieje z innymi chorobami alergicznymi, w tym astmą, alergicznym zapaleniem spojówek, atopowym zapaleniem skóry. Pojawia się nagle, bezpośrednio po kontakcie z alergenem.

Katar sienny to dość powszechna dolegliwość. Objawia się kichaniem, drapaniem w gardle, łzawieniem i zaczerwienieniem oczu, wodnistą wydzieliną z nosa. Najczęściej wywołany jest przez pyłki roślinne stąd też określany bywa jako pyłkowica. Priorytetem w leczeniu jest ograniczenie narażenia na czynnik wywołujący alergię. Należy dbać o jamę nosową - wzmacniać błonę śluzową nosa nawilżając ją i łagodząc podrażnienia.

Co to jest katar sienny?

Katar sienny alternatywnie określany jest jako katar alergiczny lub alergiczny nieżyt nosa. Rozwija się na podłożu stanu zapalnego błony śluzowej nosa, za który odpowiadają czynniki alergiczne, przedostające się do organizmu przez drogi oddechowe. Naczynia krwionośne rozszerzają się i ma miejsce nasilone wydzielanie śluzu.

Katar sienny - przyczyny

Przyczyną kataru siennego jest działanie czynnika uczulającego. Najczęściej objawy rozwijają się po kontakcie z pyłkami roślin, w tym traw, kwiatów i drzew. Mogą je też powodować zarodniki pleśni. W zależności na czas trwania objawów wyróżnia się katar sienny:

  • okresowy - trwa krócej niż 4 dni w tygodniu lub mniej niż 4 tygodnie,
  • przewlekły - trwa więcej niż 4 dni w tygodniu lub dłużej niż 4 tygodnie.

Objawy kataru siennego

Charakterystyczny objaw kataru siennego stanowi wodnista, przezroczysta wydzielina z nosa, która świadczy o tym, że organizm broni się przed alergenami. Choremu dokucza dodatkowo kichanie, łzawienie z oczu, świąd w nosie, uczucie drapania w gardle, uczucie spływania wydzieliny po tylnej ścianie gardła, bezwiedne odchrząkiwanie. Wydzielina zalega w nosie, przez co utrudnia swobodne oddychanie i może doprowadzić do upośledzenia zmysłów powonienia i smaku. Chorzy często manipulują przy nosie, powodując pękanie w nim naczyń krwionośnych, czyli krwawienia. Skóra wokół nosa jest podrażniona i często mocno wysuszona. Nierzadko stwierdza się bóle głowy, złe samopoczucie, osłabienie, problemy z koncentracją i skupieniem uwagi, podwyższoną temperaturę ciała, problemy ze snem i zasypianiem. Katar sienny u dziecka powoduje dodatkowo tzw. salut alergiczny, czyli częste pocieranie ręką swędzącego i cieknącego nosa. Alergicznemu nieżytowi nosa często współtowarzyszą inne choroby alergiczne, w tym astma, alergiczne zapalenie spojówek, atopowe zapalenie skóry.

Jak leczyć katar sienny?

Leczenie kataru siennego skupia się w pierwszej kolejności na ograniczeniu ekspozycji na czynniki uczulające. Aby to było możliwe, należy się upewnić, co wywołuje alergię. W tym celu przeprowadza się specjalne testy skórne, które wykonuje się poza okresem pylenia. Do ich przeprowadzenia używa się rozcieńczonych preparatów zawierających uczulające alergeny wziewne, które są nanoszone na drobne nacięcia lub nakłucia wykonywane na przedramieniu lub plecach pacjenta. Wykonuje się także próby prowokacyjne (donosowe).

W przypadku, gdy unikanie kontaktu z alergenami nie przynosi zadowalających efektów, wprowadza się leczenie farmakologiczne. Lekarz na katar sienny zaleca zażywanie leków przeciwhistaminowych lub glikokortykosteroidów. W leczeniu kataru siennego można stosować również kromoglikany. Na poprawę drożności nosa wpływają leki przeciwleukotrienowe o działaniu przeciwzapalnym. W aptekach dostępne są krople na katar sienny, które mają działanie obkurczające i uszczelniające błonę śluzową nosa. Najlepiej korzystać z tych zawierających ektoinę, która tworzy ochronną warstwę uniemożliwiającą wnikanie alergenów i sprzyja regeneracji śluzówki.

Przy katarze alergicznym przeprowadza się proste, skuteczne i bezpieczne zabiegi irygacji nosa. Płukanie nosa oczyszcza zatoki z wydzieliny i alergenów dzięki czemu przynosi szybką ulgę. W tym celu zastosować można roztwór soli fizjologicznej lub wody morskiej.

Popularnością cieszą się także terapie odczulające, które polegają na podawaniu regularnie zwiększanych stopniowo dawek alergenów w formie szczepionek. Immunoterapia może być prowadzona nawet przez kilka lat. Warto jednak z niej skorzystać ponieważ wykazuje wysoką skuteczność. Działa przyczynowo - zwiększa tolerancję organizmu na alergen, przez co minimalizuje a niekiedy i likwiduje całkowicie wywoływane przez niego dokuczliwe objawy.

Katar sienny - leczenie domowe

Pomocnicze działanie do specjalistycznej terapii wykazują domowe sposoby na katar sienny. Należy zadbać o nawilżanie powietrza w pomieszczeniu i utrzymywanie go w czystości. Specjaliści zalecają wietrzyć pomieszczenia jedynie wieczorem i w nocy, kiedy pylenie roślin jest najmniejsze. Unikać trzeba wyjść z domu w suche i wietrzne dni, kiedy stężenie alergenów jest największe.

Kolejnym domowym sposobem leczenia kataru siennego są inhalacje z użyciem olejków eterycznych, w tym eukaliptusowego, miętowego, terpentynowego, goździkowego, rozmarynowego. Wdychanie pary wodnej nawilża podrażnioną błonę śluzową górnych dróg oddechowych i ułatwia spływanie zalegającej wydzieliny. Pozytywne działanie na katar sienny wykazują niektóre zioła, w tym mięta, kwiat lipy i czarnego bzu, lawenda, rumianek. Mają one właściwości odkażające i przeciwzapalne.

Do góry strony

SPRAWDŹ NASZE PROPOZYCJE

sprawdź szczegóły ico

Pakiet 5 konsultacji

sprawdź szczegóły ico

Pakiet profilaktyka zdrowia