Kalkulator ważności kosmetyków
15.01.2018

Kalkulator ważności kosmetyków

Bezpieczeństwo stosowania kosmetyków jest istotne, dlatego należy przestrzegać daty ważności. Oznakowanie na opakowaniach jest regulowane prawem unijnym i polskim. Jak prawidłowo czytać kody ważności?

Producenci kosmetyków są zobligowani przepisami unijnymi i krajowymi do oznakowania opakowania produktów. Producent musi umieścić symbol PAO - Period of Time After Opening lub Exp. - Expiration Day. Oba symbole wynikają z przepisów dyrektywy Unii Europejskiej z 27 lutego 2003 roku (2003/15/EC) odnoszącej się do oznakowania opakowania produktu kosmetycznego.

Dwa oznaczenia na opakowaniach (PAO i Exp.):

  • Symbol otwartego słoiczka PAO (ang. Period of Time After Opening) oznacza termin przydatności do użycia po otwarciu. Okres przydatności może być podany w miesiącach lub latach. Zgodnie z wytycznymi UE, symbol PAO powinien być obecny na każdym kosmetyku, którego termin ważności wynosi 30 lub więcej miesięcy. Dla produktów z krótszym terminem ważności obowiązuje wymóg podania dokładnej daty, do której mogą być sprzedawane i używane, o ile były przechowywane w odpowiednich warunkach.
  • Exp. - (ang. Expiration day) oznacza datę przydatności.

Wyjątkiem od powyższej reguły są kosmetyki, które nie tracą właściwości, bo są stabilne chemiczne lub są w hermetycznie zamkniętych opakowaniach (np. aerozole, perfumy) oraz produkty jednorazowego użytku (np. próbki).

Gdy termin przydatności nie został wydrukowany na opakowaniu można skontaktować się z działem obsługi klienta producenta. Często na stronach internetowych producenci umieszczają kalkulatory ważności kosmetyków. Wpisując kod z opakowania możemy uzyskać informację, kiedy kosmetyk został wyprodukowany i jak długo można z niego bezpiecznie korzystać. W sieci dostępne są też darmowe kalkulatory ważności kosmetyków.

Warto wiedzieć, że średnio kosmetyk nadaje się do użytku w ciągu 3-5 lat od produkcji. A przybliżone okresy ważności po otwarciu produktu to:

  • Krem do twarzy - około 6 miesięcy;
  • Mleczko do ciała - 6 do 12 miesięcy;
  • Kremy do opalania - rok (sezon).
Do góry strony

SPRAWDŹ NASZE PROPOZYCJE

sprawdź szczegóły ico

Konsultacja lekarza medycyny estetycznej

sprawdź szczegóły ico

Konsultacja kosmetologa

sprawdź szczegóły ico

Skóra dogłębnie nawilżona - pakiet