Jesteś tym co jesz!
08.08.2018

Jesteś tym co jesz!

„Jesteś tym, co jesz” to nie tylko popularne hasło. To, jakie produkty spożywcze wybierasz wpływa na zdrowie twojego organizmu. Dowiedz się czego unikać, a co włączyć do jadłospisu.

W uproszczeniu produkty spożywcze możesz podzielić na dwie grupy. Pierwsza obejmuje produkty, które zapewniają prawidłowe funkcjonowanie twojego organizmu. Druga grupa to produkty, które stanowiąc podstawę diety prowadzą do otyłości i licznych chorób dietozależnych. Niezbędne składniki to białka, tłuszcze, węglowodany, błonnik pokarmowy, składniki mineralne i witaminy. Jednak nadmierne ilości produktów o dużej zawartości tłuszczu, węglowodanów, w tym cukrów prostych przyczynią się do otyłości, cukrzycy i innych zaburzeń metabolicznych. Dlatego w swoim jadłospisie unikaj produktów typu fast food i słodkich napojów, ograniczaj słodycze i lody. Zadbaj o źródła pełnowartościowego białka: jaja, chude mięso, ryby, mleko i jego przetwory. Owoce, warzywa i produkty pełnoziarniste dostarczą błonnik pokarmowy, który usprawni pracę przewodu pokarmowego oraz niezbędne witaminy i składniki mineralne.

 

Zadbaj o to, aby twoja dieta była urozmaicona i dobrze zbilansowana. Bez dostarczenia organizmowi wszystkich niezbędnych składników nie zapewnisz zdrowia sobie i swoim najbliższym. Pomoc znajdziesz też w gabinecie dietetyka lub przez konsultację z dietetykiem w formule e-wizyta.

Do góry strony