Jakich grzybów nie zbierać?
16.09.2017

Jakich grzybów nie zbierać?

 W naszych lasach pojawiły się grzyby, czas przeistoczyć się w leśnych turystów i wrócić do własnoręcznego zbierania smakołyków. Jakie grzyby zbierać, jakich unikać?

Sezon na gryzby w pełni! Grzybobranie jest polską tradycją, często niezbyt rozumianą w krajach zachodniej Europy. Lubimy zbierać grzyby, które w naszej  kuchni pojawiają się często, pod różnymi postaciami. Choć w kwestii walorów prozdrowotnych nie stanowią one łakomych kąsków, dobrze przyrządzone mogą być kulinarną rozkoszą. Nie warto jednak zamieniać dobrego smaku na zdrowotne kłopoty, na co trzeba szczególnie uważać? Jakich grzyby zbierać, jakich nie brać?

Gładka gąbka od spodu kapelusza

Jeśli będziesz przestrzegać kilku podstawowych zasad, zbieranie grzybów nie będzie stanowić zagrożenia dla ich konsumentów. Najbardziej popularne obiekty pożądania grzybiarzy to prawdziwki, koźlaki czy podgrzybki. Żaden z nich nie ma pod kapeluszem „blaszki”, są gładkie, gąbczaste, co powinno być podstawowym warunkiem w Twojej selekcji. Grzyby trujące, które mogą zagrażać, są od spodu blaszkowane. Gąbczastym od spodu grzybem, którego nie polecamy jest borowik szatański (szatan), który jednak wbrew nazwie nie zagrozi życiu. Jest jednak niejadalny, od swego smacznego kuzyna różni się przede wszystkim czerwonawym spodem kapelusza, który jadalne borowiki mają w kolorze białym. Nieliczne jadalne gatunki grzybów niech pozostaną domeną doświadczonych grzybiarzy.

 Muchomor sromotnikowy

Muchomor sromotnikowy

W naszych lasach największe zagrożenie stanowi muchomor sromotnikowy nazywany też zielonawym, mylony czasami z kanią. Jego kapelusz jest z reguły gładki i ma zielonkawy odcień, jadalna kania ma kapelusz z elementami brązu, które można zetrzeć z nierównej powierzchni grzyba. Najlepszą metodą na uniknięcie tragicznej pomyłki jest dla niewprawnych grzybiarzy rezygnacja ze zbierania kani, zwanych też potocznie sowami. Zatrucie muchomorem sromotnikowym może doprowadzić do śmierci. Nie warto ryzykować.

Kurki i rydze 

Dużą popularnością cieszą się też kurki, które podobnie jak rydze, czy gąski są przez naturę obdarzone blaszkami od spodu kapelusza. Na ich zbieranie niech pozwolą sobie jednak tylko doświadczeni grzybiarze, którzy nie pomylą kurki z trującą lisówką. W przypadku wątpliwości grzyby lepiej zostawić tam gdzie rosną. Spacery po lesie mogą dać Ci wiele przyjemności i zdrowia, grzybobranie wymaga jedynie odrobiny rozsądku. W przypadku objawów zatrucia należy natychmiast zgłosić się do lekarza lub skontaktować z opieką medyczną.

 

 

Do góry strony

SPRAWDŹ NASZE PROPOZYCJE

sprawdź szczegóły ico

dieta 7-dniowa

sprawdź szczegóły ico

nietolerancje pokarmowe