Jak wyciągnąć kleszcza?
25.07.2017

Jak wyciągnąć kleszcza?

Jak wyciągnąć kleszcza? Dlaczego nie wolno go niczym smarować? O tym jak radzić sobie z pajęczakami przenoszącymi groźne choroby mówi dr n. med. Joanna Bogaczyńska-Staniewicz z Enel-med.

Kleszcza wyciągamy pionowo w górę. Dziś w aptekach można nawet kupić rozmaite przyrządy i zestawy do usuwania kleszcza, chodzi o to, by wyciągną go bez komplikacji. Na pewno nie należy niczym smarować miejsca, w którym pojawił się kleszcz. Każda substancja, której użyjemy sprawi, że kleszcz zacznie się dusić. Wtedy do naszego organizmu będzie przenikać więcej jego śliny, a przecież na tym nam nie zleży. Usuwamy pajęczaka bez zbędnych ceregieli, można chwycić go pęsetą i podważyć. Taka metoda wyciągania kleszczy najczęściej jest wystarczająca. Z reguły też, w ten sposób udaje się pozbyć go w całości. Jeśli jednak coś nam nie wyjdzie i w ciele zostanie fragment kleszcza, należy zgłosić się po pomoc do lekarza. To jednak rzadkie przypadki. 

Kleszcz im dłużej jest w nas, tym mocniej się trzyma, ale też po pewnym czasie popuszcza, więc własnoręczne wyciąganie najczęściej jest skuteczne. Ważne, by zrobić to możliwie szybko, najlepiej w ciągu doby. Wtedy jest najmniejsze zagrożenie zarażeniem się jedną z chorób odkleszczowych. Miejsce po ukąszeniu należy przez kilka dni obserwować, na wypadek pojawienia się rumienia, czy zmian na skórze. 

Do góry strony

SPRAWDŹ NASZE PROPOZYCJE

sprawdź szczegóły ico

Konsultacja lekarza medycyny estetycznej

sprawdź szczegóły ico

Pakiet Lśniąca skóra

sprawdź szczegóły ico

Pakiet Skóra oczyszczona