Jak walczyć z bólem pleców?
27.07.2017

Jak walczyć z bólem pleców?

 W jaki sposób możemy radzić sobie z bólami kręgosłupa. Co pomoże, czego powinniśmy unikać by ból pleców przestał być problemem? Opowiada specjalista rehabiitacji mgr Robert Dolowy z Enel-sport.

- Najlepszy sposób na walkę z bólem pleców?

- Jeżeli bóle są długotrwałe i sytuacja się powtarza, niezbędna jest konsultacja u specjalisty. Warto udać się do ortopedy, neurochirurga lub fizjoterapeuty. Ważne, by przy bólach pleców możliwie unikać siedzenia. Polecam też ćwiczenia strechingujące nóg, napinanie pośladków i ćwiczenia mięśni brzucha. Najważniejsze to nie trwać w bezruchu, wskazana jest delikatna aktywność na świeżym powietrzu, chociażby spacer.

 - Co zrobić przy siedzącym trybie pracy? 

- Ważny jest wygodny, regulowany fotel z prawidłowo ustawionym biurkiem. Jeśli pracujemy przy komputerze, jego ustawienie jest istotne jak pozycja w jakiej siedzimy. Dobrze na kręgosłup wpłyną też kilkuminutowe przerwy w siedzeniu. Warto wstać i wykonać kilka delikatnych ćwiczeń, kręgosłup nie znosi bezruchu.  Pijąc kawę lub herbatę w przerwie niekoniecznie musimy siedzieć, warto wykorzystać każdą chwilę i dać swoim plecom nieco wytchnienia. 

- Jak na codzień dbać o swój kręgosłup?

- Dbając o zdrowy kręgosłup powinniśmy prowadzić  aktywny tryb życia,  adekwatny do naszych możliwości czasowych i fizjologii. Koniecznie pod nadzorem fizjoterapeuty. To właśnie specjalista podpowie pacjentowi jaka aktywność będzie dla niego bezpieczna i pomoże zaplanować aktywności.

- Czego kręgosłup "nie lubi" najbardziej? 

  - Dla naszego kręgosłupa, najgorszy jest brak ruchu. Długie,  statyczne, wymuszone pozycje ciała to coś, czego powinniśmy unikać. 

 -  Jak możemy przeciwdziałać powracającym bólom kręgosłupa? 

- Bólu kręgosłupa nie powinno się lekceważyć. Pomogą systematyczne, profilaktyczne wizyty u fizjoterapeuty i rzetelna praca nad własnym ciałem.  Wi ele potrafi dać codzienna kilkunastominutowa gimnastyka,  najlepiej poranna. Kto wyrobi sobie takie przyzwyczajenie, z pewnością zmniejszy swoje problemy z bólami pleców. 

Do góry strony

SPRAWDŹ NASZE PROPOZYCJE

sprawdź szczegóły ico

konsultacja ortopedy

sprawdź szczegóły ico

medycyna sportowa