Kalkulator dni płodnych
28.06.2018

Kalkulator dni płodnych

Kalkulator dni płodnych jest metodą pomocną w staraniach o ciążę, nie jest jednak skuteczną metodą antykoncepcyjną! Sprawdź jak samodzielnie wyznaczyć swoje dni płodne.

Kalkulator dni płodnych - czym właściwie jest?

Obecnie wiele stron internetowych i aplikacji oferuje obliczenie twoich dni płodnych. Ich założenia opierają się na dacie rozpoczęcia ostatniej miesiączki oraz długości trwania cyklu. W efekcie otrzymujesz statystyczne wyliczenie dni z największa szansą zajścia w ciążę oraz dni potencjalnie niepłodnych.

Kalkulator dni płodnych – jak to działa?

Zastanawiasz się w jaki sposób kalkulator wylicza poszczególne dni? Zasada jest prosta. Opierając się na kilku informacjach również Ty, obserwując swój cykl, możesz samodzielnie je wyznaczyć:

  1. do owulacji (jajeczkowania) dochodzi średnio 14 dni (od 12 do 16) przed wystąpieniem kolejnego krwawienia miesiączkowego,
  2. komórka jajowa przeżywa 12-24 godziny po owulacji,
  3. plemnik w drogach rodnych kobiety przeżywa i jest zdolny do zapłodnienia od 72 godzin do nawet 7 dni (jest to cecha osobnicza mężczyzny)

Pamiętaj: do zapłodnienia może dojść nawet wtedy, jeśli stosunek płciowy miał miejsce tydzień przed owulacją

Skuteczność metody kalkulatora dni płodnych

Kalkulator dni płodnych jest skuteczny w przypadku bardzo regularnych cykli miesiączkowych – co zdarza się rzadko. Za regularny cykl przyjmuje się taki, w którym odstępy pomiędzy miesiączkami są identyczne. Zostaje zaburzony w skutek wielu czynników: przeziębienia, infekcji, zmiany klimatu, diety, stresu, stosowanych leków czy innych chorób. W przypadku, gdy twój cykl trwa krócej niż 25 dni lub ponad 35 dni zalecamy konsultacje z lekarzem ginekologiem.

Inne metody wyznaczania dni płodnych

Poza kalkulatorem dni płodnych masz w zasięgu ręki inne pomocnicze metody dzięki, którym możesz stworzyć swój prywatny kalendarz dni płodnych. Są to: metoda termiczna, metoda Billingsów oraz metoda objawowo – termiczna.

Metoda termiczna wyznaczania dni płodnych

W metodzie termicznej dokonuje się pomiarów temperatury ciała. Na 12 do 24 godzin przed owulacją temperatura się lekko obniża, a 24 - 36 godzin po owulacji wzrasta. Jeśli podwyższona temperatura utzymuje się przed kolejne trzy dni świadczy to o dokonanej owulacji. Twoim zadaniem jest uchwycenie trzech dni podwyższonej temperatury. Za dni płodne przyjmuje się tydzień poprzedzający pierwszy dzień wzrostu temperatury. Na podstawie pomiarów możesz stworzyć wykres pozwalający wyznaczyć w przybliżeniu dni płodne i niepłodne poowulacyjne oraz przedowulacyjne. Temperaturę badaj przez 5 minut bezpośrednio po przebudzeniu, bez wykonywania jakichkolwiek czynności - przed wstaniem z łóżka, o mniej więcej stałej porze. Jest to metoda wymagająca twojej systematyczności i regularnego trybu życia. Wyliczenia nie są pewne, są zależne od błędów pomiarowych, zaburzeń regularności cyklu i zmian temperatury o podłożu innym niż hormonalne. Na pomiar temperatury ma wpływ wiele czynników zewnętrznych (temperatura otoczenia, rodzaj bielizny pościelowej) jak i wewnętrznych (stres, stosowane leki, choroby i dieta).

Metoda Billingsów – obserwacji śluzu szyjkowego

W cyklu miesiączkowym kobiety śluz szyjkowy zmienia swój wygląd: konsystencję, przejrzystość i kolor. Zmiany te wywołane są zmianami hormonalnymi pojawiającymi się w rożnych okresach cyklu. Jego obserwacja jest kolejną metodą pomocniczą w wyznaczeniu dni płodnych n. W okresie poprzedzającym owulację śluz staje się przejrzysty, śliski, lśniący i rozciągliwy - przypomina wygląd białka jaja kurzego. Jest to śluz estrogenowy zwany też śluzem płodnym bowiem towarzyszy okresowi przedowulacyjnemu i znacznemu wydzielaniu estrogenów. Szczyt wydzielania śluzu estrogenowego przypada na 24-36 godzin przed owulacją. Możesz wówczas obserwować znacznie większą wilgotność w okolicach pochwy.

Pamiętaj: śluz do badania należy pobierać z okolicy ujścia zewnętrznego kanału szyjki macicy; nie jest on tożsamy z wydzieliną znajdującą się w przedsionku pochwy. Podczas samodzielnego lub przy pomocy partnera pobierania śluzu do badania można również określić konsystencję szyjki macicy, jej położenie w osi pochwy oraz rozwarcie ujścia zewnętrznego kanału szyjki macicy – ale to już wyższa szkoła jazdy

Metoda objawowo – termiczna

Metoda objawowo – termiczna łączy w sobie pomiary podstawowej porannej ciepłoty ciała (temperatury), obserwację śluzu szyjkowego oraz zmian szyjki macicy oraz obserwację tzw. domyślnych objawów jajeczkowania jak obecność bólu przedowulacyjnego, wzmożone napięcie i tkliwość piersi oraz zmiany zachowań seksualnych i emocjonalnych kobiety. Wszystkie obserwacje zapisuje się w miesięcznej karcie obserwacji. W zależności od dni cyklu zmienia się położenie i konsystencja szyjki macicy, a także stopień rozwarcia ujścia zewnętrznego kanału szyjki macicy.

Próbując wyznaczyć dni płodne na podstawie długości cyklu musisz miec świadomość, że wszelkie wyliczenia mogą być jedynie wskazówką. Nie dadzą precyzyjnego wyliczenia dni płodnych i niepłodnych. Metody te sprawdzają się przy regularnych cyklach. Wszelkiego rodzaju czynniki zewnętrzne oraz wewnętrzne, takie jak: przeziębienia, nieregularny tryb życia, zmiany klimatu, a także karmienie piersią są okolicznościami, w których na kalkulatorze dni płodnych nie możesz polegać.

Do góry strony

SPRAWDŹ NASZE PROPOZYCJE

sprawdź szczegóły ico

kobieta - pakiet premium

sprawdź szczegóły ico

bezpieczna antykoncepcja

sprawdź szczegóły ico

bezpieczna ciąża