Jak dbać o zęby?
27.08.2018

Jak dbać o zęby?

Nie warto czekać, aż zęby będą boleć. Odpowiednia profilaktyka i wizyty w gabinecie stomatogicznym pozwolą uniknąć problemów ze zdrowiem.

Problemy z zębami mogą wpływać na stan całego organizmu. Warto więc dbać o zęby nie tylko dla pięknego uśmiechu, ale też dla zdrowia - swojego i swoich najbliższych.  Jama ustna jest gdzie warunki  sprzyjają namnażaniu drobnoustrojów chorobotwórczych. Poprzez wysiew tych drobnoustrojów przenoszących się drogą naczyń krwionośnych, może dojść do negatywnego oddziaływania na odległe narządy naszego organizmu: serce, oczy, stawy czy nerki. Nieuzupełnione braki zębowe mają negatywny wpływ na cały przewód pokarmowy. Skutkują też zapięcia mięśni wywoływać silne, trudne do zdiagnozowania bóle głowy. Chore zęby będą więc skutkować dalszymi kłopotami ze zdrowiem. Jeśli już pojawi się ból zęba warto potraktować go jako ostatnie ostrzeżenie.

Jak często myć zęby?

Osoby dorosłe przynajmniej dwa razy w roku powinny zgłosić się na badanie wykonane przez stomatologa. Najlepiej, jeśli badanie będzie poprzedzone zabiegiem usunięcia osadów nazębnych. Warto wykonać też fluoryzację. Jeśli lekarz nie zaleci kolejnych wizyt, przez następne miesiące zdrowie twoich zębów będzie zależało od ciebie.

Dziecko do dentysty

Częstotliwość wizyt dziecka u dentysty powinna być większa niż u dorosłych. Zęby mleczne ulegają szybszemu zniszczeniu. Charakteryzuje je cienkie szkliwo, mniejsza mineralizacja tkanek zęba i duża komora miazgi, przez co są szczególnie narażone na próchnicę i jej skutki. Dbać o zęby dziecka oznacza jego zaprowadzać je na wizyty u stomatologa około czterech razy w roku. Jeśli dziecko posiada już zęby stałe, na tym etapie rozwoju są one mniej zmineralizowane i bardziej narażone na zniszczenie. Ważna jest odpowiednia higieny jamy ustnej, ale wciąż warto odwiedzać z dzieckiem dentystę przynajmniej cztery razy w roku.

Jak dbać o zęby?

Przede wszystkim warto pamietać o czyszczeniu zębów po każdym posiłku, choć najlepiej nie bezpośrednio po nim. Jeśli trudno nam stosować się do tej reguły, a lekarz nie zaleci inaczej, dokładnie myć zęby należy nie rzadziej niż dwa razy dziennie. Powinno się używać pasty z fluorem, szczoteczki z włosiem z tworzywa syntetycznego. To w jakim stopniu włosie powinno być miękkie lub twarde, najlepiej indywidualnie doradzi stomatolog. Zaleca sie także stosowanie nici dentystycznych. Czyszczenie zębów warto zakończyć płukaniem jamy ustnej płynem z zawartością fluoru. Zasady dotyczące higieny jamy ustnej powinny szczególnie stosować nie tylko osoby zmagające się  próchnicą, ale te cierpiące na refluks lub bulimię. Jeśli masz problem z dziąsłami, osadami lub przebarwieniami, lekarz stomatolog może dobrać zestaw rekomendowanych preparatów pielęgnacyjnych. Dbaj o zęby ze względu na piękny, nieskrępowany uśmiech, ale pamiętaj też, że mycie zębów działa korzystnie nie tylko ze względów estetycznych. Zdrowie jest tego warte, a zdrowe zęby dziecka zależą przede wszystkim od postawy rodziców.


Sprawdź: Jak dbać o zęby dziecka

Do góry strony

SPRAWDŹ NASZE PROPOZYCJE

sprawdź szczegóły ico

konsultacja implantologiczna

sprawdź szczegóły ico

konsultacja ortodontyczna

sprawdź szczegóły ico

przegląd stomatologiczny