Dziecko przed ekranem
08.01.2018

Dziecko przed ekranem

Czy wiesz ile czasu Twoje dziecko spędza wpatrując się w ekran? Telefony, komputery, telewizja... to rzeczywistość, która wciąga dzieci w wirtualny świat na wiele godzin.

Ważne jest nie tylko to co dziecko ogląda, ale też czas, który spędza skupiając wzrok na ekranach urządzeń elektronicznych. Problem dostrzega się między innymi w USA gdzie wyniki badań dają obraz dzieci i młodzieży uzależnionej od szklanych ekranów. Już dzieci do ósmego roku życia patrzą w ekran blisko 2.5 godziny dziennie, w zdecydowanej większości czasu samotnie. Amerykańskie dziecko w przedziale wiekowym 8-12 lat, patrzy średnio w ekran ponad cztery godziny dziennie. Czy wiesz jak jest u Ciebie w domu?

Ekran - życie nastolatków
Telefony komórkowe to dziś podstawowe „ekranowe” gadżety nastolatków. Do tego dochodzą komputery osobiste, komputery w domu czy szkole i oczywiście telewizja. Gry, video, filmy, portale społecznościowe  - świat milionów nastolatków opiera się na patrzeniu w ekran. W kategorii nastolatków od 14. do 18 roku życia raport Common Sense Media wylicza, że to w USA aż 6 godzin i 40 minut dziennie! Przy kilkunastu procentach młodzieży mniej zaangażowanej w elektroniczny świat, istnieje też spora grupa uzależnionych, których dzienna dawka patrzenia w ekrany to kilkanaście godzin.

Świat poza ekranem
Warto zadbać o swoje dziecko i sprawdzić ile czasu zajmują mu szklane ekrany. Autorzy badań, powołując się na Amerykańskie Stowarzyszenie Pediatrów przestrzegają, by dzieci poniżej 18. miesięcy przed ekran nie dopuszczać. Później warto mieć świadomość w jaki sposób i jak długo, dziecko gra, ogląda czy korzysta z internetu. Warto też pokazywać mu świat poza szklanym ekranem i zachęcać do aktywności nie tylko wirtualnej. Jeśli dostrzegasz problem lub obawiasz się, że dziecko jest uzależnione - skonsultuj się ze specjalistą. Twoja reakcja lub jej brak może zaważyć na całym jego życiu.

Do góry strony

SPRAWDŹ NASZE PROPOZYCJE

sprawdź szczegóły ico

konsultacje specjalistyczne dziecięce

sprawdź szczegóły ico

dziecko - predyspozycje sportowe

sprawdź szczegóły ico

e-wizyta dietetyk